Státníci se budou v Bruselu také zabývat dokončením implementace Evropského semestru, tedy doporučeními pro členské země, jak mají zabránit zadlužování a jaké reformy mají přijímat.
„Vláda v rámci Evropského semestru předložila konvergenční program a Národní program reforem. Od Evropské komise jsme dostali doporučení, které podle názoru vlády jednoznačně potvrzují správný postup vlády při řešení hospodářských problémů a politiky,“ řekl premiér.
Doporučení komise dávají důraz na fiskální disciplínu, důraz na úsporné rozpočty, důraz na snižování deficitu veřejných financí a důraz na udržení a rozvíjení konkurenceschopnosti. „To jsou klíčové faktory, kterými se ve své ekonomické politice řídí i vláda České republiky,“ dodal předseda vlády.
Jednání červnové Evropské rady se zaměří také na situaci v jižním Středomoří, která způsobuje zvýšený migrační tlak na jižní státy EU, a současně také na vnitro-unijní politiky, které s tímto tématem úzce souvisí a jsou vzájemně provázány – především azylová politika a fungování schengenského systému.
V návaznosti na diskusi členských zemí na Radě pro obecné záležitosti (GAC) v květnu 2011 se Chorvatsko v posledních týdnech výrazně přiblížilo konci přístupových jednání, která byla otevřena v říjnu 2005. V návrhu závěrů Evropské rady je navrhováno k odsouhlasení šéfy států a vlád členských zemí, že vyjednávání budou ukončena do konce června 2011.
Jako další témata Evropská rada projedná jmenování prezidenta Evropské centrální banky, deklaraci k jižnímu sousedství, Evropskou sousedskou politiku, roční zprávu ohledně plnění závazků oficiální rozvojové pomoci, Dunajskou strategii a romskou inkluzi.