Bidenova administrativa povolila Ukrajincům použití střel dlouhého doletu na ruské území. Co všechno ta zpráva znamená a může znamenat?
Prezident Biden to dělá z několika důvodů. První důvod je, aby nikdo nemohl říct, že on do konce svého funkčního období neudělal nic pro Ukrajinu nebo že ji opustil. Když Donald Trump po svém nástupu do funkce 20. ledna 2025 změní názor a bude to dělat jinak, Biden bude moci říct, že je z obliga, protože jeho demokratická administrativa podporovala spravedlivý boj Ukrajinců až do posledního dne v Bílém domě. Tento krok může udělat v situaci, kdy už nepoškodí Kamalu Harrisovou poté, co volby prohrála, a nebude to mít vliv na politický osud její ani Demokratické strany.
Možná Biden vědomě akceptoval Zelenského iluzi, že pokud udrží ukrajinská vojska v kurském vlomu, dá tím Ukrajině šanci při vyjednávání. Tedy že budou mít lepší pozici, a domněnku, že Rus vymění Donbas za část Kurska. Tohle je nereálná a mylná úvaha. Rusové ostatně podmiňují zahájení mírových rozhovorů kromě jiného i tím, že se Ukrajinci stáhnou z Kurské oblasti.
V žádném případě nemají Ukrajinci raket dlouhého doletu velký počet a nebude to mít vliv na boj na frontě v Donbasu, nijak ho to neovlivní a Rusové budou pokračovat dál a nadále ukrajinskou armádu porážet. Nevěřím ani, že by to mělo příliš velký psychologický dopad na Kim Čong-una, vůči jehož vojákům v kurském oblouku mohou být nasazeny. Nebude chtít vypadat jako slaboch před světem, natož před Jižní Koreou a Spojenými státy. Jinými slovy, těch severokorejských 10 tisíc vojáků asi nebude hrát velkou roli. Nezapomeňme, že tam nejsou z nějakého plezíru, ale na základě dohod, které proběhly mezi Putinem a Kim Čong-unem v létě tohoto roku.
Jsou Ukrajinci schopni s raketami dlouhého doletu operovat na základě vlastních sil?
Domnívám se, že bez naváděcích systémů Spojených států těžko mohou takového rakety účinně odpalovat s přesným zásahem na místa v hloubce 300 kilometrů. Dělostřeleckou a minometnou palbu, možná palbu z raketometů, mohou vést bez satelitního navádění, ale použití střel dlouhého doletu nelze bez pomoci USA realizovat. Proto také Rusové říkají, že povolením těchto střel se vlastně západní země dostávají do války s Ruskem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka