Proč mne to ani trochu nepřekvapilo? Stejně jako europoslanec Pavel Telička, který byl do Bruselu vyslán také hnutím ANO, totiž Dita Charanzová patří do líhně Karla Schwarzenberga, kterému dlouho a věrně sloužila. A dodnes se bezvýhradně ztotožňuje s jeho názory na řízení Evropské unie německo-francouzským duem nebo na přijímání tisíců imigrantů. Absolutně bez ohledu na zájmy naší země, kterou má v Europarlamentu zastupovat.
Ale zatímco Pavel Telička se „odkopal“, že nemá se zájmy České republiky ani s hnutím ANO dávno nic společného, paní Charanzová svoji roli ještě dál hraje.
Moc jí to však nejde. „Španělská policie se snažila o to, aby se respektovala ústava a zákony Španělska,“ prohlásila v pořadu paní europoslankyně při popisu situace v Barceloně, když policisté brutálně zasáhli střelbou do davu během referenda. A dále argumentovala také tím, že “ …nebyla většinová volební účast“ (při referendu). No, možná nebyla, ale nejspíš jen proto, že španělská policie katalánským voličům bránila v účasti, paní Charanzová.
Já si tedy naopak myslím, že španělská vláda svým neadekvátním zásahem vůči katalánským voličům fatálně zklamala a de facto tak dožene v nejbližších dnech katalánský parlament k formálnímu vyhlášení nezávislosti Katalánska na Španělském království. Co s tím pak bude Madrid dělat, to si ani nedokážu představit. Další španělská občanská válka? V 21. století?
Nelze zapomínat ani na to, že se v tomto dramatu hraje také o obrovské peníze. Katalánsko totiž tvoří více než 20% celkového HDP Španělska.
A co když se vyhlášením nezávislosti Katalánska inspirují španělští Baskové, belgičtí Vlámové, Skotové nebo dokonce Bavoři? Co potom zbyde z té blahobytné Evropské unie paní europoslankyně Charanzové?