Je všeobecně známo, že důvodem pro odchod policistů ze služebního poměru je nejen drastické snížení platů, ale i celkové zhoršení podmínek pro výkon služby. Proto tito vyškolení specialisté hledají své uplatnění v lepším případě ve státním sektoru, v tom horším u kontroverzních osob, pro které jsou jejich vědomosti cennými poznatky při jejich “podnikání“. Následné zatýkání vysokých policejních důstojníků, kteří jsou zapleteni do organizovaného zločinu, hospodářské kriminality a s tím spojené korupce, je už jen smutným vyústěním celkové situace. Policejní prezident a ministr vnitra by měli neprodleně vypracovat analýzu, proč docházelo k tak fatálnímu selhání policie, a to především u útvarů zabývajících se organizovaným zločinem a bojem proti kriminalitě, a následně přijmout příslušná opatření, aby se tento stav jich neopakoval.
Osobně se domnívám, že mezi útvarem organizovaného zločinu (ÚOOZ) a útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) dochází k napětí. Oba útvary se zabývají prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy, čili na určitou oblast trestné činnosti jsou zaměřeny dva celorepublikové útvary. ÚOOZ je více zaměřen na trestnou činnost spojenou s finančními toky. ÚOKFK se zaměřuje na zisk z trestných činů. Neprospívá ani častá výměna ředitelů tohoto útvaru, a dle vyjádření samotných detektivů útvarů, jsou problematické i některé osobní vztahy.
Podle mého názoru by pomohly situaci vyřešit následující kroky:
Za prvé, nově zřídit Národní kriminální úřad a jako odbory mu podřídit i ÚOOZ a ÚOKFK, jak bylo navrhováno už při projednání reformy policie. Tím by se zlepšilo řízení, odstranila by se vzájemná rivalita a zkvalitnila práce s konkrétními poznatky.
Za druhé, dobrým úmyslem je zřízení Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vzhledem k současné tristní situaci v Policii ČR by ale mělo být jasně upřesněno, kteří příslušníci, a to i z řad policistů vězeňské služby a celní správy, budou schopni nejen odborně, ale i morálně tuto funkci zastávat.
A za třetí, obnovit činnost finanční policie, která byla neuváženě zrušena.
Zdeněk MARŠÍČEK, stínový ministr KSČM pro resort vnitra