„Kyberprostor je v dnešní době velice ošemetné místo, kde se lidé mohou dozvědět nepřeberné množství informací, ale také si mohou zadělat na pěkný průšvih. Hlavně naše děti vůbec nevědí, do čeho jdou, když si začnou psát na sociálních sítích s osobami, které neznají, za nimiž se může schovávat například i deviant nebo stalker. Proto musíme děti a rodiče o tomto riziku informovat a edukovat,“ uvedl radní hl. m. Prahy Radek Lacko.
Přednášející na skutečných případech popsali rizikové jevy a účastníci fóra se především dozvěděli praktické rady, jak děti v kyberprostoru více ochránit. Z výzkumu, který prováděla Univerzita Palackého v Olomouci, totiž vyplynulo, že 54 % dětí komunikuje na internetu s neznámými lidmi, 26 % dětí si přidá na facebooku kohokoliv mezi přátele a 40 % dětí bylo ochotno jít na osobní schůzku.
Podobná data zjistilo v Praze i Pražské centrum primární prevence, které realizovalo v listopadu loňského roku online dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo přes 8 tisíc respondentů ve věku od 11 až 21 let. Podle něj má 61 % žáků problémy kvůli času strávenému na internetu a hraní her, 23 % žáků bylo alespoň jednou na internetu napadeno.
Tzv. sexting je silně závislý na věku dětí. 21 % žáků alespoň jednou poslalo někomu svoje fotky, videa či jiné materiály se sexuálním obsahem. Objevuje se v sedmé až osmé třídě, kdy ho provozuje necelých 5 % dětí. Ve třetím a čtvrtém ročníku středních škol roste až na 32 %. Osobní schůzku s neznámým ze sociálních sítí přiznalo celkem 32 % žáků. S rostoucím věkem roste i počet dětí, které takovou osobní schůzku absolvují. V šesté třídě šly alespoň jednou na schůzku 3% dětí, v osmé třídě 13 % dětí a ve čtvrtém ročníku středních škol už téměř polovina respondentů.
Z těchto dat jasně vyplývá, že poměrně velká část dětí nebere rizika kyberprostoru příliš vážně, i když o nich často vědí. Školy by se proto těmto tématům měly věnovat ve výuce a v rámci preventivních programů. Nezastupitelná role v bezpečném provázení dětí kyberprostorem patří i rodičům.