Donald Trump uvalil 25% cla na dovoz aut a automobilových dílů do USA. Cílem je donutit výrobce, aby preferovali USA před Kanadou a Mexikem. Jak to ovlivní automobilový průmysl v Evropě?
Automobilový průmysl v Evropě to ovlivní hodně. Americká cla na dovoz aut z evropských zemí výrazně poškodí Německo nebo Slovensko. České ekonomiky se cla také negativně dotknou, a to hlavně nepřímo. Nejen na Německo, ale také na Slovensko má Česko těsné obchodní vazby. Kdo by si myslel, že nejhorší máme v obchodní válce za sebou, je na omylu. Cla na dovoz automobilů vstoupí v platnost 2. dubna. Ve stejný den Trump hodlá oznámit rozsáhlá reciproční cla také v dalších průmyslových sektorech. Ta budou podle Trumpa zaměřená na země, které jsou zodpovědné za větší část obchodního deficitu USA. Země Evropské unie do USA vyvážejí víc, než z nich dovážejí. Reciproční cla se jim nevyhnou. Trump prohlásil, že cla, která budou platit od 2. dubna, budou pravděpodobně „mírnější než reciproční“. I tak se bojíme, že to výrazně zkomplikuje vývoz zboží z Evropy do USA.
Evropská unie oznámila, že už připravuje reakci na tento krok. Reakce prý bude důrazná a jasně zaměřená. Mým skromným přáním je to, abychom si vyššími dovozními cly po vzoru USA nezdražili celou škálu dováženého zboží. S vysokou inflací máme z poslední doby víc než dost špatných zkušeností. I kvůli této obavě je možné, že na to Evropská unie půjde jinak. Mohla by se vydat cestou vyššího zdanění amerických technologických firem, které mají evropské sídlo v Irsku a v dalších evropských zemích s nízkým daňovým zatížením. Tak či tak, obchodní války a různá protiopatření nikdy nepřinesly nic dobrého.
Člen národní rozpočtové rady Petr Musil varuje, že česká ekonomika je dlouhodobě na hranici svých možností. Vláda chce dát miliardy navíc na armádu, ale bude je kde vzít?
Dát další peníze na armádu jde jedině na dluh. A dluh vyvolá inflaci. A inflace znamená přerozdělení. Je to jen záminka. Boj s klimatem je stejně jako boj s Ruskem jen falešným bojem, tváří se to jako boj za vyšší dobro, ale v realitě jde jen o přerozdělování. Takže my se samozřejmě „můžeme“ zadlužit, ale poneseme za to ekonomické i další následky, a ty budou mnohem horší než údajná hrozba.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný