V druhém kole bude mít každý finalista při veřejném slyšení deset minut na to, aby představil svou koncepci veřejnoprávní televize. a členové Rady ČT pak budou mít půl hodiny na kladení svých otázek.
Otázky potencionálním generálním ředitelům ČT již položila média. Novináře zajímá, jak hodnotí uchazeči své šance, jak nahradí výpadek příjmů z reklamy, nebo zda budou chtít zvýšit koncesionářské poplatky. Z mého pohledu, by se však média měla ptát na zcela jiné věci, které vyplývají z výjimečného statutu, který Česká televize má. Občany, tedy skutečné majitele média veřejné služby, kteří si televizními poplatky platí nezávislost veřejnoprávní televize, by mělo především zajímat, jak ti, kteří se ucházejí o post šéfa České televize, chápou právě onu veřejnou službu.
V prvé řadě bych se z médií chtěla dozvědět, proč kandidáti usilují o to, stát právě v čele média veřejné služby a v čem spočívá jeho smysl a úloha ? V čem jsou, z jejich pohledu, odlišná od médií komerčních? A tuto představu uchazečů by nezávislí žurnalisté měli zkoumat tím spíš, že čtyři z pěti uchazečů nikdy v žádné veřejnoprávní oblasti nepůsobili, naopak zastávali vlivné posty v komerčních médiích či marketingových agenturách.
Také by mě velmi zajímalo, zda uchazeči vědí, jak to chodí jinde a znají mezinárodní kontexty veřejnoprávnosti. K jaké zahraniční formě řešení veřejné služby mají blízko a proč? Klíčová otázka by pak měla znít: „Jaký je význam spolehlivých médií veřejné služby pro demokratický a hospodářský rozvoj země ?“
To jsou podle mne klíčové postoje od kterých se nejspíš bude odvíjet, zda nový generální ředitel dokáže uhájit Českou televizi, jako silný nástroj veřejné služby, a bude jí v tomto směru dále rozvíjet, nebo zda jí, třeba i nechtěně, pošle na cestu úpadku. Pokud se vám to zdá přitažené za vlasy, tak vzpomeňte jak se v devadesátých letech mnozí „strategičtí partneři“ firem, které byly našim rodinným stříbrem, dokázali skvěle manažersky postarat o jejich řízený bankrot a tím i o odstranění konkurence. V případě ČT jde nejen o místo na mediálním trhu, ale o demokracii samotnou. Doufám, že členky a členové Rady ČT jsou si vědomi velké zodpovědnosti, která je volbou ředitele vložena do jejich rukou.
Alena Gajdůšková,
místopředsedkyně Senátu PČR a Stálé komise pro sdělovací prostředky Senátu Parlamentu ČR