„Československá obec legionářská nemá bohužel v současné době šanci dosáhnout na dotace z evropských fondů, protože Larischova vila je jen městskou kulturní památkou, zatímco na evropské peníze může dosáhnout národní kulturní památka. Společně s panem ministrem jsme se dohodli, že se o toto prohlášení pokusíme, jelikož celá oblast je z historického hlediska nesmírně cenná. V minulosti jsme alespoň dílčím způsobem jako kraj podpořili nezbytné rekonstrukce. Celkově jsme prozatím záchranu stavby podpořili částkou jednoho a čtvrt milionu korun, což jsou v celkovém objemu drobné, ale velmi důležité prostředky,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Z výsledků jednání hejtmana s ministrem vyplývá, že se v případě této historické budovy blýská na lepší časy. „Československá obec legionářská má připravené projekty na jednotlivé etapy rekonstrukce a část finančních prostředků. Pan ministr navíc navrhl uzavření deklarace o spolupráci mezi státem, krajem, městem a Československou obcí legionářskou. V této deklaraci by se všechny strany zavázali k určitému finančnímu krytí, které za nás již bylo avizováno. Projekt v rámci návštěvy vlády získal podporu premiéra a spoluúčast v podobné rovině jako kraj přislíbil také pardubický primátor,“ řekl hejtman Netolický s tím, že text deklarace by měl být v nejbližší době definován.
Druhým tématem jednání hejtmana s ministrem kultury Antonínem Staňkem byly také investice do Zámku Litomyšl, který je jako jediná památka v kraji zapsaný na listině hmotného kulturního dědictví UNESCO. „Národnímu památkovému ústavu se bohužel nepodařilo získat finanční prostředky v rámci Integrovaného regionálního operačního programu na opravu zámku včetně sgrafitové fasády, která již rozhodně není v takovém stavu, jaký by si zámek UNESCO zasluhoval. Stát vnímá potřebu se této památce věnovat i finančně, a proto bude ministerstvo kultury hledat cesty, jak finančně pomoci,“ řekl hejtman Netolický.