Projekt za 12 milionů korun byl podpořen z Evropské unie v rámci Operačního programu podnikání a inovace. Díky tomuto novému způsobu vytápění bude léčebný ústav šetřit ročně částku 200 tisíc korun, kterou bude moci využít na investice do technologií a svého majetku.
„Již delší dobu se snažíme v našich zařízeních šetřit energie a následně investovat v rámci projektů EPC, které v Albertinu běží již 10 let, a pokud se bavíme o celorepublikovém měřítku, tak jsme jediným krajem, který se těmto projektům věnuje v takové míře. Tento způsob vytápění je však něčím novým a Albertinum se stává prvním zdravotnickým zařízením, které je kompletně vytápěné bioplynovou stanicí. Jsem rád, že k projektu přistoupila velmi vstřícně především společnost Kavema, ale i vedení ústavu, které je v těchto věcech velmi progresivní. Celkové náklady na projekt činí 12 milionů korun s tím, že se podařilo získat finanční prostředky z OPPIK. Návratnost vstupní investice se pohybuje na hranici osmi let,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Jedním z problémů při přípravě projektu bylo nalezení vhodné trasy teplovodu, jelikož mezi bioplynovou stanicí a léčebným ústavem se nachází řada vlastníků pozemků. Celková délka teplovodu přesahuje 1,5 kilometru. „Pro nás je velmi důležité, že se ukazuje další možnost, jak v našich zařízeních šetřit energie a finanční prostředky využít na další rozvoj technologií či pro investice do majetku našich zařízení. Životnost teplovodu je přibližně 15-20 let, což znamená, že se nám investice nejen vrátí, ale následně bude i výdělečná,“ uvedl krajský radní Ladislav Valtr. „Vedle posilování energetické bezpečnosti a ekonomických efektů pro Albertinum spatřuji v realizaci teplovodu také zajímavou symboliku ve využití ekologicky čisté energie a posláním našeho odborného ústavu v oblasti léčby plicních onemocnění,“ doplnil Valtr.