Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) přijala v prostorách Ministerstva práce a sociálních věcí španělského velvyslance pana Angel Lossadu Torres-Quevedo. Kromě úvodního seznámení byla tématem schůzky vzájemná výměna informací ohledně fungování trhu práce v ČR i ve Španělsku. Ministryně informovala velvyslance o obecné situaci na trhu práce, který dlouhodobě vykazuje velmi dobré výsledky například v oblasti celkové zaměstnanosti.
„Bylo mi velkou ctí přivítat na MPSV velvyslance Španělska pana Angel Lossadu Torres-Quevedo a diskutovat s ním o problematice trhu práce,“ řekla po schůzce Jana Maláčová. „Je důležité čerpat zahraniční inspiraci s řešením problémů, kterým v této oblasti můžeme čelit i vyměňovat si zkušenosti s evropskou legislativou, která zaměstnanost ovlivňuje,“ dodala ministryně.
Jedním z témat, kterému se diskuze věnovala, byla výměna zkušeností se zaměstnáváním mladých lidí, či čerstvých absolventů vysokých škol, které je pro Španělský trh práce zásadní výzvou. Diskuze se tak stočila i k programu Evropských záruk pro mladé, který tuto situaci řeší. V ČR se díky tomuto programu v loňském roce podařilo najít práci či rekvalifikaci pro 12 900 mladých do 25 let.
Ministryně Jana Maláčová s velvyslancem Torres-Quevedo dále hovořila o trhu práce z hlediska genderové vyváženosti. Hlavní výzvou pro Českou republiku v této oblasti je nedostatek zařízení péče o děti a malá flexibilita pracovních úvazků. V důsledku toho musí být mnoho žen doma déle, než by si představovaly. Tato situace přispívá k rozdílům v odměňování mužů a žen.
Dalším důležitým záměrem, o kterém informovala Jana Maláčová španělského velvyslance, je snaha uzákonit pětitýdenní dovolenou - jde o součást tzv. employment balíčku návrhů - a návrhu sociální demokracie na zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod.
V Česku je evidováno 588 000 cizinců v postavení zaměstnanců. Z toho je 2 400 španělských občanů, přičemž většina z nich má pracovní místa vyžadující vyšší kvalifikaci. Další 410 občanů Španělska jsou osoby samostatně výdělečně činné.