Našimi průvodkyněmi byly fundované zaměstnankyně Evropské komise v ČR Andrea Matušáková a Zuzana Pavlíčková. Jejich zásluhou byl náš pestrý program vždy plněn do posledního bodu a jejich postřehy a bohaté zkušenosti z práce v různých institucích EU a stáží doplnily naše poznání.
21. listopadu jsme se v časných ranních hodinách letecky přepravili z Prahy do Bruselu. Po příletu na bruselské letiště jsme se přistaveným autobusem dopravili k hotelu Euroflat, který bezprostředně sousedí se sídlem Evropské komise.
Od 10.00 se započal náš program v Evropském hospodářském a sociálním výboru (EHSV). Zde se nám nejprve věnovali čeští překladatelé Markéta Pape aMartin Svasek. Oba nám poutavou formou osvětlili roli a fungování EHSV. Výklad byl obohacen i vyprávěním o náročnosti překladatelské práce, která vyžaduje nejen vysokou míru jazykové, ale i odborné vybavenosti. Za doprovodu Ing. Romana Hakena, člena předsednictva EHSV a člena Rady vlády ČR pro nestátní neziskové organizace, jsme měli bezprostřední možnost účasti na zasedání specializované sekce Zemědělství, rozvoje venkova, životního prostředí. Během přestávky v zasedání jsme pana Hakena oslovili a diskutovali s ním o jeho funkci v EHSV, o činnostech neziskových organizací v členských zemích EU a zejm. v ČR, o způsobech čerpání dotačních titulů EU pro neziskový sektor.
Po příjemném setkání se zástupci EHSV jsme zavítali do sídla Rady EU. Zde nás čekalo přijetí od pana Marka Mory, bývalého poradce premiéra pro evropské záležitosti a zahraniční politiku a současného vedoucího kabinetu generálního tajemníka Rady EU Pierra De Boissieu. Svou pozicí náleží k nejvýše postaveným diplomatům ČR v institucích EU. Uvítal nás v jednom z konferenčních sálů Rady EU, ve kterém zasedají na pracovních jednáních resortní ministři členských zemí EU. V úvodu nám pan Mora prezentoval pozici, pravomoci a způsob rozhodování Rady EU v unijním systému. Velký prostor věnoval dotazům pedagogů na současnou situaci v eurozóně, zahraniční politice EU, energetice, nezaměstnanosti a celkové politické a hospodářské situaci. Všichni přítomní ocenili neformálnost setkání, otevřenost komunikace a přátelský přístup pana Mory, který nenechal jedinou otázku nezodpovězenou a snažil se všem tazatelům nabídnout svůj pohled na danou problematiku. Velice kladně se vyjádřil k práci pedagogů, kteří sehrávají nezastupitelnou osvětovou roli a náplní své práce přispívají k informovanosti v celospolečenském kontextu.
Večerní program byl již individuální, všichni kolegové jej však využili k návštěvě historického centra města, kde lze obdivovat především vznešenou architekturu barokních paláců na Grand Place, majestátní katedrálu sv. Michala, vyhlášené restaurace s výtečnými plody moře i obchůdky s proslavenými belgickými pralinkami.
Obsahem úterního dopoledne bylo seznámení se s „vládou EU“ Evropskou komisí. Prezentaci o historii Společenství, Evropské unii a o „otcích zakladatelích“ Schumanovi, Monetovi, Adenauerovi a de Gasperim nám připravilslovenský diplomat, 1. tajemník pro oblast kultury a audiovizuace, externí mluvčí Evropské komise Dušan Šándor. Ve svém vystoupení neopomenul zmínit i zapojení české a slovenské strany v evropském integračním procesu, kdy vyzdvihl práci českých politiků a zejména diplomatů, kteří velkou měrou přispěli k lepšímu jménu ČR v Evropě i ve světě. Integraci hájil zejm. Schumanovou ideou, že „válka mezi Německem a Francií bude nejen nemyslitelná, ale také materiálně nemožná“, nelze tak opakovat zoufalou a barbarskou historii.Spojování zemí Evropy na poli hospodářském i politickém je především výzvou k naplňování všelidských hodnot a zájmů.
Bývalá asistentka evropského komisaře Vladimíra Špidly a současná pracovnice Generálního ředitelství Evropské komise paní Magdalena Frouzová se s námi podělila o své zkušenosti ze života úředníka v institucích EU, ale velkou pozornost věnovala i sociální problematice a politice zaměstnanosti, která ji intenzivně zaměstnávala v době její asistence u pana komisaře Špidly. Setkání se neslo opět ve velmi vstřícné a příjemné atmosféře, kdy velký prostor byl dán i otázkám ze strany pedagogů.
Vrcholem dne byl pracovní oběd s europoslancem amístopředsedou Evropského parlamentu (EP)Liborem Roučkem. Pan Rouček se dlouhodobě věnuje mezinárodním vztahům a v Evropském parlamentu je členem Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D) a zasedá ve Výboru pro zahraniční věci. Pan europoslanec s námi diskutoval na řadu témat mj. současnou situaci v arabském světě, ochotu k rozšiřování EU, vzájemné prolínání domácí a zahraniční politiky. Přes řadu úspěchů naší politické reprezentace se staví kriticky k současné vládní politice a její neschopnosti zamezit úzkému propojení státního aparátu s politikou a jeho náchylnosti ke korupci, která degraduje a poškozuje dobré jméno ČR nejen v EU, ale všude ve světě. Jako bývalý člen disentu apeloval především na mnohdy opomíjenáa nevyužitá práva, kdy občané v ČR lehkomyslně přistupují např. k volbám do EP a přehlížejí závažná evropská témata. Chybu však spatřuje i na národní stranické scéně, která občanům neumí definovat a srozumitelně vysvětlit v čem spočívají národní zájmy, které chtějí v evropském prostředí hájit a prosazovat.
Odpolední program pokračoval již v samotných prostorách Evropského parlamentu.Zaměstnanec návštěvnického oddělení EP Pavel Černoch prezentoval způsob fungování, rozhodování, strukturu, pravomoci i mimounijní angažovanost EP. Jeho výklad byl zpestřen i vtipnými glosami ze života europoslanců i jeho osobních zkušeností a zážitků z práce pro Unii a EP. Všichni zúčastnění měli možnost nahlédnout i do zasedacího sálu EP, který je schopen pojmout všech 736 zvolených zástupců. Po téměř tříhodinovém zastavení v EP jsme se vypravili doParlamentaria, zcela nové expozice, která moderní audiovizuální formou přibližuje historii Společenství až po unijní současnost, fungování jednotlivých orgánů EU a zejm. EP. Větší míru pochopení a srozumitelnost unijních politik umožňuje i zprostředkované audiovizuální vyprávění lidí různých profesí. Byli jsme natolik zaujati netradiční a hravou vzdělávací formou, že jsme ztratili pojem o čase a v sálech Parlamentaria strávili bezmála tři hodiny.
Poslední den našeho studijního pobytu v Bruselu jsme zasvětili návštěvě Evropské komise (EK) v jejím hlavním sídle v Berlaymontu a následnémusetkání s pracovníky EK, kteří se spolupodílejí na propagaci, formování aevaluaci programů a projektů pro mládež. Na úvod vystoupili zaměstnanci Generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu EAC pan Robert Frančes programem „Mládež v akci“ a dále paní Kateřina Kapounová Bavorovás iniciativami „Comenius“ a „e Twinning“, které mají napomoci rozvoji vzájemných vztahů mezi mládeží Evropy a získávání studijních a pracovních kompetencí.
Oficiální program se završil za přítomnosti vedoucího oddělení komunikace a valorizace Generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu EAC Karla Bartáka. Pan Barták nás informoval o aktuálních cílech a trendech Evropské komise v oblasti vzdělávání. Neopominul připomenout ambiciózní strategii EU Evropa 2020, která se velkou měrou soustřeďuje na oblast výzkumu, vědy,inovaci a vzdělávání pro větší mírukonkurenceschopnosti EU vůči okolnímu světu. Trendem moderní Evropy má být vysoká míra odborně vysokoškolsky vzdělané populace, čemuž odpovídá iplán navýšení prostředků napodpůrné vzdělávací projekty až o 70% současného stavu.
Jménem všech účastníků jsem si dovolil poděkovat pracovnicím EK Andreji Matušákové a Zuzaně Pavlíčkové za jejich pracovní úsilí, díky němuž se mohl náš studijní pobyt v sídlech unijních orgánů úspěšně realizovat.
Zkušenosti a vědomosti, které jsme nabyli naší přímou interakcí s unijními pracovníky, nás přesvědčily o smysluplnosti jejich práce i celé unijní agendy. Potvrdilo se nám osvědčené pravidlo, že je lepší reálně vidět a slyšet, než se nechat ovlivňovat tradovanými frázemi masmédií.
Mgr. Zdeněk Novák
Gymnázium a SOŠ Jilemnice
foto Zdeněk Novák
Zdroj: http://www.gymjil.cz/blog/2011/11/27/nasi-ucitele-v-bruselu/