Jak posílit strategickou autonomii Evropské unie? Identifikovat a odstranit závislost na dodávkách kritických technologií, komponent a produktů ve strategických sektorech.
Téma jednání ministrů pro vnitřní trh a průmysl. „Je zcela na místě podpořit vlastní kapacity a investice v EU na výrobu vakcín, léčiv, mikročipů a dalších strategických výrobků. Zároveň se musí zachovat otevřený přístup k obchodním partnerům, diverzifikovat dodávky a ve spolupráci s partnery prosazovat volný mezinárodní obchod,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Členské státy na Radě pro konkurenceschopnost (COMPET) podpořily identifikaci sektorů průmyslu, ve kterých se musí posílit odolnost EU. „Klademe velký důraz na diverzifikaci zdrojů a obchodních toků, proto podporujeme rozšíření unijní sítě obchodních dohod,“ zdůraznil Karel Havlíček. Česká republika také podpořila fakt, že se má na Radě pro konkurenceschopnost diskutovat o nekalých subvencí ze třetích zemí. „Je však nutné zdůraznit, že úsilí více kontrolovat subvence ze třetích zemí nesmí mít negativní dopad na vnitřní trh, politiku hospodářské soutěže a zvyšování administrativní zátěže evropských firem,“ upřesnil místopředseda vlády ČR Havlíček.
„Nejcitlivějším sektorem EU, který vyžaduje posílení, je bezesporu zdravotnictví,“ řekl dále Karel Havlíček a dodal: „Dostupnost a bezpečnost dodávek léčivých přípravků ve světle pandemie je nejen klíčem k zajištění zdravotní péče pro občany v EU, ale také cestou, jak snížit zranitelnost Unie.“ Stejně tak se většina členských států včetně ČR vyslovila pro posílení kybernetické bezpečnosti EU jako neopominutelného pilíře digitální transformace.
V oblasti průmyslové transformace ČR vnímá jako zásadní budoucnost například výrobu mikročipů či baterií. „Příkladem dobré praxe a cestou, jak posílit strategickou autonomii v oblasti baterií, může být naše iniciativa na vybudování takové výrobní továrny. Jednáme o ní se zástupci automobilek,“ uzavřel místopředseda vlády Havlíček.