Správně by na to měla vláda zareagovat nesmlouvavě - tak to ne! Protože pak mohou chtít kompenzaci autobusoví dopravci, pak učitelé, kuchaři a uklízeči v zavřených školách, pak bezpečnostní služby, které kvůli zrušení fotbalových zápasů přijdou o kšefty, a nakonec by mohly žádat o kompenzaci třeba i prodejny, když jim kvůli karanténě, panice a nejistotě ubude kupujících, dopravci, když lidé přestanou jezdit, a pak i lékaři a sestry a novináři a policisté a úředníci městských samospráv, kterým nikdo jejich mimořádné nasazení v době epidemie přece také nezaplatí.
Skoro všechny pojišťovací smlouvy obsahují poznámku, že pojištění se neplatí z důvodů zásahu vyšší moci - jako když třeba vybuchne sopka, vypukne revoluce nebo dopadne na zem meteorit. Jmenuje se to Casus a nullo praestatur (za náhodu nikdo neodpovídá). Jde o události mimořádné a nepředvídatelné, které nešlo za daných podmínek ani při vynaložení veškerého úsilí odvrátit.
Virus je také takový zásah vyšší moci. Je to tragédie, ale je nutné se s ní smířit. Neboť nemáme jen samá práva, ale také povinnosti a jednou z nich – byť nepsanou - je statečně sdílet s ostatními tento zásah vyšší moci. Není možné, abychom "mohli vše" a v případě že se nám toto "vše" vymkne z rukou, hned přiběhli, žalovali, fňukali a chtěli kompenzaci.
Výzva premiéra, aby Češi nejezdili nikam do Itálie, je nesmyslné rozhodnutí. Je to populismus. (místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež)
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4