Války
Proč kapitalismus řeší problémy válkami? Když je kapitalismus tak vynikající,že prý nic lepšího neexistuje,proč se pořád vedou války, i v 21.století?Děkuji za odpověď.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
16.09.2015 14:01:37 - doc. PhDr. Miroslav Grebeníček, CSc.
Prezident Spojených států amerických Dwight Eisenhower 17. ledna roku 1961 na závěr svého druhého funkčního období varoval před "katastrofálním vzestupem nelegitimní moci" vojensko-průmyslového komplexu, který má "neospravedlnitelný vliv na vládu". Předvídal, že majetkové a mocenské elity spojené s vojenskoprůmyslovým komplexem "ohrozí naše svobody a demokratické procesy". Dnes je zcela zřejmé, že se nemýlil. Zisky, které plynou ze zbrojení a válečné spotřeby, a ekonomická a politická moc kapitalistických gangů spojených se zbrojením a vedením válek jsou silným motivem pro to, aby extrémní zbrojení i války pokračovaly. Navzdory strašlivým zkušenostem druhé světové války a navzdory poválečné Chartě OSN zkrátka takzvané elity Spojených států a některých bývalých koloniálních mocností nadále dávají přednost svým ekonomickým a politickým ziskům ze zbrojení, militaristického vydírání a ze spotřeby válečného materiálu před mírovou a vzájemně výhodnou spoluprací států a národů. Proto stále znovu a znovu sledujeme, jak pod nejrůznějšími záminkami Spojené státy a další velmoci NATO vyvolávají a přiživují válečné konflikty, udržují a eskalují napětí v mezinárodních vztazích bez ohledu na ohromné počty obětí a humanitární katastrofy, ke kterým to vede. Bez ohledu na riziko zániku lidského rodu.