Toto povolení je podmínkou k provozu průmyslových podniků POLDI s.r.o., OCELÁRNA 1 a akciové společnosti ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, rafinérie Kralupy nad Vltavou. Důvodem zamítavého stanoviska krajské rady je možné ohrožení kvality ovzduší.
Zařízení Ocelárna 1 je v kladenské POLDI s.r.o. základním výrobním provozem. Vyrábí ingoty, které zpracovává ve finálních provozech na kovanou ocel. Zařízení se nachází ve střední a severní části staré průmyslové zóny města Kladno.
„V žádosti o změnu integrovaného povolení pro firmu POLDI-Ocelárna 1 není zohledněno stanovisko města Kladno, které je z hlediska čistoty ovzduší velice podstatné. Firma dosud neprovedla slibovanou změnu přisávání vzduchu do výrobního zařízení, ke kterému se v minulosti zavázala. Proto požadujeme, aby bylo toto opatření součástí nového integrovaného povolení,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Marek Semerád.
Podobně Rada nedoporučila vyhovět žádosti provozovatele zařízení ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s., rafinérie Kralupy nad Vltavou. Předmětem její žádosti o změnu integrovaného povolení je zrušení podmínky monitoringu imisí. Společnost uvádí, že monitorování imisí automatickou stanicí už splnilo svůj účel a povinnost monitorovat imise již není určena ani v příslušných zákonech.
„S tímto odůvodněním Rada kraje nesouhlasí, protože lokalita, ve které rafinerie působí, je oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší. Umístění automatické měřící stanice právě zde má nejen preventivní charakter, ale především s Českým hydrometeorologickým ústavem bylo dohodnuto, že toto zařízení slouží k monitorování imisí i od dalších znečišťovatelů v okolí,“ uvedl náměstek Marek Semerád. „Monitoring imisí jednoznačně přesahuje zájmy provozovatele zařízení a jeho účel je stále aktuální,“ dodal.
„Středočeský kraj se dlouhodobě potýká s problémem znečištěného ovzduší. Situace je v tomto směru velmi špatná – a týká se to i průmyslových lokalit Kladenska a Kralupska. Proto je povinností Rady kraje přísně dbát na dodržování všech opatření nutných k vyloučení rizik možného znečišťování životního prostředí a ke zhoršení podmínek pro zdravý život občanů,“ závěrem podotkl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.