Radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM), radní pro oblast sociálních věcí Emilie Třísková (ČSSD) a náměstek pro oblast regionálního rozvoje Karel Horčička (ČSSD) se seznámili s provozem velkých špičkových nemocnic a s formou následné domácí péče o pacienty a navázali zde pracovní kontakty.
První zastávkou v rámci odborného programu byla návštěva nemocnice Rambam Health Care Campus ve městě Haifa. „Jsem moc ráda, že jsem měla možnost poznat, jak funguje poskytování zdravotní péče v Izraeli. Jsem velmi mile překvapena její špičkovou odbornou úrovní i vlídným a příjemným vystupováním zdravotnického personálu,“ uvedla radní Fialová. Nemocnice s tisícovkou lůžek vzhledem ke svému umístění slouží jako spádová nemocnice pro oblast severního Izraele a je velmi známá především díky vysoké úrovni v oblasti traumatologie. Zajímavostí je, že pro případ bezpečnostního ohrožení má vybudovanou podzemní opevněnou budovu s kapacitou až 1 500 lůžek a 6 000 míst k úkrytu, která ovšem standardně slouží jako parkovací dům.
„V Izraeli je v porovnání s Českou republikou mnohem menší počet lůžek na obyvatele i znatelně kratší doba hospitalizace pacientů. To je dáno tím, že v Izraeli je kladen velký důraz na domácí péči. Ve chvíli, kdy to stav pacienta dovolí, je přemístěn do domácí péče k doléčení. Veškeré potřebné vybavení a pomůcky pro domácí léčbu jsou k zapůjčení v nemocnici. To je z mého pohledu velmi inspirující poznatek,“ podotkla radní Třísková.
Další nemocnicí, kterou zástupci kraje navštívili, byla Shaare Zedek Medical center. Tato nemocnice v centru Jeruzaléma s kapacitou tisíc lůžek, která byla otevřena již v roce 1902, se nyní rozkládá na ploše necelých 4,5 hektaru (pro představu zhruba pět fotbalových hřišť) a skládá se z deseti propojených budov a rozsáhlého parkoviště. Nemocnice se postupně transformovala z respektované regionální nemocnice na hlavní zdravotnické centrum s širokým zaměřením a mezinárodní pověstí díky vynikajícím výsledkům v mnoha oblastech. „Na místě jsme se přesvědčili, jak je intenzivní propojení výzkumu, vývoje a klinické praxe ve spolupráci s nemocnicí, univerzitami a výzkumnými ústavy prospěšné. Izrael si udržuje první místo ve světovém žebříčku velikosti investic do vědy a výzkumu,“ připomněl náměstek Horčička.
Středočeská delegace na izraelské misi jednala také s velvyslancem ČR Ivo Schwarzem a obchodním radou Branislavem Gálem nejen o podnikatelských možnostech izraelské strany v Česku a naopak, ale i o možnostech stáží pro české zdravotníky v Izraeli, kteří by zde mohli získat poznatky z fungování nemocnic v krizových situacích, jako jsou epidemie či válečné konflikty. „Česká republika je tu mezi odbornou veřejností dobře známa špičkovým výzkumem a mezinárodně uznávanými odborníky. My jsme se snažili více prezentovat samotný středočeský region, který má co nabídnout z hlediska svého strategického umístění, dobré infrastruktury a odborně vzdělaných lidí,“ dodal náměstek Horčička.