odchod z EU
Dobrý den, je pravda, že VB na odchodu z EU bude ekonomicky tratit? Pokud se nepletu, stejné argumenty panují i u nás, tedy že je pro nás členství v EU výhodné. Je tedy pro někoho členství vůbec ekonomicky nevýhodné? Já nechápu ten systém financování států EU. Pokud je pro všechny členství výhoda, kde na to EU bere? Myslel jsem, že to funguje tak, že větší státy dotují ty menší, ale jestli Anglie na odchodu prodělá tak to asi tak nefunguje. Takže kde EU získává finance, které pak přerozděluje tak, aby na tom žádný stát ekonomicky netratil?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
19.02.2018 15:28:54 - RNDr. Jiří Payne
Můj odhad je, že po z EU bude potřebovat Británie asi rok, aby si přizpůsobila své instituce a na adaptaci na novou situaci (podobně jako jsme potřebovali rok po rozdělení Československa). Pak vystartuje ekonomicky nahoru, protože se zbaví statisíce regulací, které svazují hospodářství členských států. Komise se v průběhu jednání pokouší Británii co nejvíce poškodit, aby odradila ostatní země. Ačkoli Lisabonská smlouva přikazuje brát ohled na budoucí obchodní vztahy, odkládá Komise jednání o obchodních vztazích až na konec. Chce po Británii, aby platila do rozpočtu, i když nebude členem. Takže teprve, až přestane Británie platiti do rozpočtu EU, projeví se úspora v jejich rozpočtu.
Členství v EU poskytuje určité výhody a také nevýhody. Dovedli bychom mnohem výhodnější formu spolupráce, ale nejspíš se o tom nesmí diskutovat. Unijní propaganda jede svou cestou.