Svoboda myšlení a rovnoprávnost podle politického přesvědčení
Dobrý den,rád bych se zeptal, co přesně znamená svoboda myšlení a rovnoprávnost podle politického přesvědčení daná Ústavou.
1a) Je tedy legální být neonacista ve svém myšlení a nikdo vás za to nesmí diskriminovat?
1b) Zjevně nesmíte veřejně hajlovat. Můžete ale veřejně říkat "Jsem neonacista" a nikdo vás to nesmí trestat či diskriminovat? To se nebere jako projev sympatií dle TZ?
1c) Můžete tedy žalovat zaměstnavatele za vyhazov z práce za to, že jste myšlením neonacista? Ale žaloba za odsouzení ze projev sympatií by neprošla?
1d) Proč se ptám? Sice mi přijde hrozně hloupé, že si Čech zvolí ideologii, která vyvyraždila tisíce Čechů. Ale zase pak jsou nalepkováni jako nacisté i běžní lidé. A kdo je "nácek", tak je méněcenný a můžete ho vyhodit z práce, narušit shromáždění, mlátit atd. V Německu už jsou lidé trestáni za volbu či setkání s členem AfD.
2) Znamená i svoboda myšlení, že nikdo vás nesmí nutit k vyjádření nějakého politického názoru? Např. povinné oslavy socialismu apod.?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
14.12.2019 23:06:32 - Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.
Vážený pane, o tom, co bude akceptováno jako svoboda rozhoduje ten, kde drží příslušné mocenské oprávnění. Tedy především soudci a vždy záleží na tom, který soudce věc dostane. Proto sdělím jen svůj postoj, kdy jsem zastánce svobody názorů bez jakékoliv cenzury. S pozdravem Zdeněk Koudelka