Agenturní zaměstnanci - novodobí otroci?
Jiří Jírovec, vědec, spisovatel, publicista: "Jsou i další zarážející skutečnosti. Z Česka včera odjelo několik tisíc ukrajinských otroků, tedy agenturních zaměstnanců. V okamžiku, kdy jsou nepotřební (čti: agentura za ně přestane dostávat peníze), nemají nárok na nic. Žádná podpora v nezaměstnanosti, zdravotní péče, prostě nic. Ať si táhnou odkud přišli. Jsou majetkem agentur, které jim zprostředkovávají pracovní poměr. V dávných dobách měl otrokář k importu z Afriky alespoň nějaké povinnosti." Co vás politiky vedlo k tomu, že jste do zákonů naši společnosti zavedli agenturní zaměstnávání, to jest něco jako novodobý otrokářský pracovní poměr, kdy pracující člověk, byť cizinec, nemá ve své podstatě, kromě části almužny za práci, nárok na jakékoliv jiné sociální či zdravotní zabezpečení.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
23.03.2020 19:38:58 - Ing. Antonín Seďa
Nevím kdy a která vláda zavedla do naší legislativy agentury práce. Já soosbně jsem agentury práce vždy kritizoval, právě z těch důvodů, které popisujete. Agentury práce měly být využívány pro pokrytí požadavků v době zvýšené poptávky v té které firmě. Nicméně se stalo to, že agentury práce byly často výhodnější pro zaměstnavatele, než vlastní zaměstnanci. A to právě z toho, že pracovníky agentur nechrání zákoník práce tak, jak vlastní zaměstnance. Proto se také zpřísnily podmínky pro zaměstnávání v agenturách. Ttyo podmínky však platí pouze u českých agentur a v našich zemích často fungují zaměstnanci z polských agentur. A ty zaměstnávají převážně Ukrajince či Ukrajinky, o kterých píšete. Takže souhlas kdyby bylo na mě, tak bych pracovní agentury na našem pracovním trhu zakázal.