Odklad voleb
Dobrý den, zajímá mě váš názor na odklad voleb kvůli povodním. Vláda už sice rozhodla s odůvodněním, že by byl problém to stihnout odhlasovat ve sněmovně. Je to pravda? Je problém se za mimořádné situace sejít a urychleně jednat-hlasovat? A vy jste pro nebo proti odkladu? A čistě teoreticky je nějaké lhůta, do kdy lze volby odložit? Upřímně já si myslím, že i když vláda z povodní nemá radost, to snad nikdo, tak se vládě hodí, že spousta lidí k volbám nepůjde, jsou to většinou lidé, co ji stejně nevolí a nízká volební účast ji také nahrává. Nebo myslíte, že to tak není?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
08.10.2024 10:31:48 - Ing. Jiří Strýček
Dobrý den, náš ústavní systém považuje volby za velmi důležité, tudíž je chrání například před vládou, která by svévolně chtěla volby odložit nebo zasahovat do jejich průběhu s výmluvou například na povodně. V případě právě proběhlých voleb tyto uspořádat šlo, byť je pochopitelné, že na některých místech to bylo obtížné a lidé na ně neměli myšlenky. Pokud by povodně byly rozsáhlejší a volby by fakticky uspořádat nešlo, ústavní zákon o bezpečnosti na takovou situaci pamatuje. Ústavní zákon o bezpečnosti říká, že když máte vyhlášen nouzový stav, stav ohrožení státu, nebo válečný stav, kdy není možné konat volby, můžete přijmout zákon, kterým prodloužíte volební období až o šest měsíců. Vyžaduje to tedy přijetí zákona, což znamená, že vláda nemůže obejít parlament. Zákon může být přijat i dodatečně, není tedy kam spěchat, třeba sněmovna se ale umí sejít i během několika dnů.