Dnes je světový humanitární den
Když jsem to četla, vybavilo se mi bombardování Kosova. Musím podotknout, že jsem v Kosovu nedávno byla a podle mě se z toho země dosud nevzpamatovala a život je zde i oproti nám tak o 15 let zpátky. Zajímalo, zda sám za sebe bombardování schvalujete a co vás k vašemu pohledu na věc vede? Druhá věc, která by mě zajímala se týká nákladů, které jako stát na různé humanitární účely poskytujeme a zda si myslíte, že lidé jsou dnes s potřebnými více solidární nebo to vnímáte spíš naopak? Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
20.08.2015 18:07:45 - Prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc.
Akce srbské armády proti kosovským Albáncům se zhruba 1,5-2 tisíci mrtvými a násobně více vyhnanými v první polovině roku 1999 byly podle mne roznětkou, která vedla k vyčlenění Kosova, dodnes mnohými zpochybňovanému. Armáda tam nasazena proti Kosovanům byla, ale mám dojem, že technicky se přímo o bombardování Kosiva nejednalo.Soudím, že jako bohatá země bychom se na humanitární pomoci věnovat měli, měli bychom se však také oprostit xenofobních a religiózních předsudků a dostala povinnostem, které podle Úmluvy OSN o uprchlících z roku 1951 máme.