Vývoj organizovaného zločinu v naší společnosti
Pěkný den pane senátore! Moc Vám děkuji za zodpovězení dotazu: Index vnímání korupce 2015. Podal jste jistě nejen mně velmi kvalitní a vyčerpávající odpověď, děkuji.Dovolte, abych se Vás opět dotázal. Jak vnímáte vývoj organizované zločinu od devadesátých let po dnešek? A je možné, že se nějakým zásadním způsobem může organizovaný zločin změnit po „infiltraci“ imigrantů do naší společnosti?
Moc Vám děkuji !
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Pokud jde o Vaši další otázku, úplná odpověď na ni by zabrala mnoho stránek Parlamentních listů a dalších médií…
Ale nejprve (pro „rozcvičku“ :)) obecněji z pohledu trestně právního:
Organizovaný zločin je v pojetí trestního práva, resp. konkrétně v trestním zákoníku (= TrZ), upraven zejména v ustanovení § 129, které uvádí, že „Organizovaná zločinecká skupina je společenstvím více osob s vnitřní organizační strukturou, s rozdělením funkcí a dělbou činností, která je zaměřena na soustavné páchání úmyslné trestné činnosti.“.
Jde tedy o skupinovou trestnou činnost páchanou organizovanou zločineckou skupinou (dříve tzv. „zločinné spolčení“), přičemž jejím cílem je dosáhnout co největšího materiálního zisku, ale i ekonomické, politické a společenské moci a vlivu. Přímý trestní postih organizované zločinecké skupiny je postihován zejména trestným činem účasti na organizované zločinecké skupině § 361 TrZ (dále viz hlava desátá, díl 7. zvláštní části TrZ). Trestní zákoník dále u některých (zvlášť závažných) zločinů v jejich tzv. kvalifikovaných skutkových podstatách uvádí znak „organizovaná skupina“, avšak tento pojem dále nedefinuje. Z odborné literatury a judikatury je však zřejmé, že za organizovanou skupinu se považuje „… sdružení nejméně tří trestně odpovědných osob, v němž je provedena určitá dělba úkolů mezi jednotlivé členy sdružení a jehož činnost se v důsledku toho vyznačuje plánovitostí a koordinovaností, což zvyšuje pravděpodobnost úspěšného provedení trestného činu, a tím i jeho škodlivost a závažnost.“. Na rozdíl od organizované zločinecké skupiny však nemusí mít trvalejší charakter a může být vytvořena i pro spáchání jednoho trestného činu. Pro úplnost dodávám, že pokud není organizovaná skupina přímo znakem kvalifikované skutkové podstaty u konkrétního zločinu, může jeho spáchání členem či ve spojení s organizovanou skupinou být přitěžující okolností.
Trestní zákoník ještě uvádí u některých zločinů další znak, a to „organizovanou skupinu působící ve více státech“. Najdeme ho například u § 283 odst. 4 písm. c) TrZ, tedy u zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. A tady přejdu už k telegrafickým poznámkám a postřehům ze své praxe.
Na začátku devadesátých let (minulého století a tisíciletí) jsem se jako prokurátor, resp. státní zástupce, zabývající se dozorem nad vyšetřováním nejzávažnější násilné a mravnostní trestné činnosti, začal setkávat s trestnou činností, spadající do organizovaného zločinu. A tím došlo i k rozšíření mé specializace právě na boj s organizovaným zločinem. Ve Východočeském kraji, který určitě nepatřil k těm nejvíce zasaženým, jsme museli náhle řešit nájemné organizované vraždy, resp. popravy bílých koní (jako důsledek organizovaných fakturačních podvodů), a mezinárodní organizovanou drogovou kriminalitu, konkrétně dovoz, průvoz a vývoz čistého kokainu, heroinu a hašiše. ČR byla tehdy zejména tranzitní zemí a organizátory byli cizinci (Kolumbijci, Kosovští Albánci aj.), přičemž část skupiny vždy byla stíhána u nás a ostatní v cílových zemích (Spolková republika Německo, Království Nizozemské, Švýcarská konfederace aj.). To samozřejmě velmi ztěžovalo dokazování, které probíhalo ve více státech ve vzájemné součinnosti. Některé případy jsem popsal ve své knize: „Gaunery nemám rád“ (ke stažení zdarma na mých webových stránkách: www.miroslavantl.cz/krimi-pripady/17-kniha-gaunery-nemam-rad/).
Ve velkých městech se rychle rozšířil tzv. racketeering, tj. organizované násilné vybírání výpalného za „ochranu“. Tehdy se však v našem kraji ozvali vydíraní podnikatelé, takže se podařilo tuto závažnou organizovanou násilnou kriminalitu zarazit. A pachatelé byli opět cizinci, zejména Ukrajinci a další obyvatelé bývalého SSSR, Rumuni a další.
Pokud bych tedy měl srovnávat současnou dobu a tehdejší skutečně rychlý a razantní nástup organizovaného zločinu, zůstává i nadále samozřejmě výroba, pašování a distribuce drog, přičemž už ČR patří i mezi cílové země. Naproti tomu ubylo organizovaných vražd, když organizovaný zločin používá namísto fyzické likvidace „humánnější“ metody jako je likvidace existenční (ztráta zaměstnání, rodiny apod. v důsledku vykonstruovaných pomluv, intrik atd.). A samozřejmě se organizovaný zločin posunul do vyšší dimenze a společnosti, jeho projevy jsou sofistikovanější, přičemž i „díky“ nedostatečné legislativě se náš stát potýká (a dlouho ještě bude) s praním špinavých peněz, vydíráním, korupcí, daňovými podvody a s dalšími útoky na státní majetek, ale i s mezinárodním obchodem se zbraněmi a výbušninami, organizovanými krádežemi automobilů, bankovními podvody a loupežemi…
Organizování prostituce, obchod s lidmi a organizování nelegální migrace samozřejmě patří do mezinárodního organizovaného zločinu – a já osobně jsem přesvědčen, že se do budoucna stane jedním z nejvýznamnějších faktorů, ovlivňujících kriminalitu v Evropě i u nás. Právě proto je strašlivou chybou, že Evropská unie připustila nekontrolovatelný příliv imigrantů, o jejichž skutečné totožnosti (a poslání) nic nevíme. Ale k tomuto se podrobně opakovaně dlouhodobě vyjadřuji v jiných článcích na tomto webu PL a na svých stránkách… A tím bych se zas dostal k mezinárodnímu organizovanému terorismu jako k největší hrozbě současnosti a budoucnosti.
Jinak samozřejmě v problematice organizovaného zločinu v ČR mohu odkázat na vládní Bezpečnostní strategie České republiky, na „Koncepci boje proti organizovanému zločinu na období let 2015 – 2017“ z dílny Ministerstva vnitra ČR, na publikace Institutu pro kriminologii a sociální prevenci a spoustu článků, ale i diplomových a dalších prací…
Ať se Vám daří ve všem, co děláte – a hlavně buďte (v tomto období narůstající chřipky a „ziky“) zdráv!
Miroslav Antl