Turecko / NATO
Dobrý den, zajímalo by mne, jak je možné, že Turci jako člen NATO sami bez dohody s ostatními členy napadají Sýrii a již několikátým dnem ji ostřelují z tanků? A proč se k tomu ostatní členové více nevyjadřují a neodsuzují to? A pokud Sýrie odpoví, bude to považováno za napadení Turecka, člena NATO a dočkáme se tedy třetí světové války? Děkuji, přeji hezký den. Eliška
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
16.02.2016 18:17:07 - Ing. Antonín Seďa
Předně je nutno si uvědomit, v jaké situaci se nacházíme. V Sýrii zuří občanská válka opozičních skupin proti prezidentu Asadovi a zároveň tyto skupiny, včetně armáda prezidenta Asada bojují proti Daesh (tzv. bojovníkům z ISIL). Na pozvání prezidenta se bojů proti ISIL a také proti opozičním skupinám účastní ruští vojáci, kteří mají v Sýrii dvě základny. RB OSN vydala usnesení, které směřuje k mezinárodnímu boji proti Daesh (ISIL). V rámci mezinárodní koalice pod vedením USA a KSA se účastní i řada států NATO této operace. Podotýkám, že konkrétní rezoluce RB OSN k této mezinárodní operaci neexistuje. Abychom to ještě více nesložitili, tak se bojů účastní i Hizballáh, což jsou šítští bojovníci z Libanovu a vejenští specialisté z Iránu (opět šíti). Na druhé straně barikády stojí sunnitské Turecko a KSA. Tyto země od samého počátku podporují opoziční jednotky a chtějí prezidenta Asáda sesadit.Turecko považuje Syrské Kurdy, tak jako Kurdy z Iránu za teroristy a proto pozemní operace reaguje na podporu Kurdů vůči opozičním jednotkám u města Aleppa. Takže , jak sama vidíte, tento ozbrojený konflikt je velmi složitý a de fakto není znám konkrétní jeden nepřítel. Rusko stojí na straně Asada ze dvou důvodů. Tím prvním jsou jejich vojenské základny a tím druhým je ekonomický, ve vztahu k ropě. KSA chce přes Sýrii táhnout ropovod do Evropy, ale to jde proti zájmům RF. Asád představuje minoritní šítskou reprezentaci a proto většinoví sunnité bojují proti němu. Ty podporuje KSA, Turecko , Francie i USA. Takže na Vaš dotazy pouze zopakuji tu skutečnost, že těžko lze čekat nějakou společnou akci NATO. To by opravdu mohlo znamenat rozpoutání války s Ruskem a tím i třetí světovou válku. Mimochodem, tu již řada bezpečnostních odborníků předvídalo v loňském roce, ale v souvislosti s naxí Krymu a občanskou válkou na východě Ukrajiny.
Nicméně v současné době nepředpokládám, že by došlo k větším bojovým střetům. Protože Turecko již řadu let porušuje svrchovanost nejen Sýrie, ale i Iráku. A to práve bojem proti separatistickým bojovníkům z řad Kurdké menšiny, obývající tyto hraniční oblasti.