Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

17.02.2016 15:06:13 - masar

Re: umírněná opozice

Dobrý den pane poslanče,
v odpovědi na zmíněný dotaz jste uvedl, že prezident Asad ma na rukou krev mnoha desítek tisíc Syřanů, že vládne sunnitské většině a další argumenty. Ale prezident Asad byl zvolen v řádných volbách několikrát velkou většinou hlasů, tedy hlavně těch sunnitských. Má proto právo vládnout i sunnitské většině, nemyslíte? A pokud má na rukou krev, je třeba se ptát, zda má právo bojovat proti ozbrojené opozici, ať už je "umírněná" nebo není. Pokud mu toto právo odepíráte, pak nejste demokrat, jak se sám nazývate.
A nyní dotaz: Co si myslíte o faktu, že Česká republika, jako člen NATO, posílá lehké zbraně a náboje Kurdům, bojujícím proti IS a současně Turecko, jako člen NATO, Kurdy ostřeluje z těžkých zbraní. K tomu je třeba zaujmout jasné a poctivé stanovisko nejen Vaše, ale hlavně vlády (MZV). Ale žádné stanovisko neexistuje. Nestačí konstatovat, že "situace je složitá", nemyslíte?
Děkuji za odpověď.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

17.02.2016 18:09:23 - Ing. Antonín Seďa
 Nikdo, ani já jsem nezpochybnil legitimnost Asadovy vlády. To ovšem neznamená, že bychom měli zavírat oči před zločiny, které Asad na své odpůrce činil a činí. Proto je důležitá bezpečnostní stabilita v zemi a poté musí proběhnout svobodné volby. Pokud Asad či někdo jiný dostane podporu většiny Syřanů, tak bude vládnout. Ovšem situace je v zemi složitá, protože není definován jasný nepřítel a tím by měl být ISIL. To, že ruské jednotky podpporují prezidenta Asada a bojují s opozicí je věc jedna. To , že Turecko podporuje opozici a chce dostranit Asada je věc druhá. A Kurdové, kteří chtějí samostanný Kurdistán podporují boj proti ISIL. Kurdští bojovníci, zejména v Iráku jsou jediní, kteří byli schopni bojovat proti Daesh. Proto je naše země pomáhala ošatit a vyzbrojit. Pro ČR je a bude prioritou omezit moc a porazit bojovníky ISIL, a to jak v Iráku, tak v Sýrii. Turecko pokládá kurdské vojenské jednotky za teroristy a já, ani ČR na tom nic nezmění. Nneí vše černé a bílé, jak se snažíte naznačit. Stačí se podívat na pozici Evropy či USA k těmto problémům. Proto si nemyslím, že je nutné mít jasné stanovisko v tomto velmi komplikovaném bezpečnostním problému. To, co já vidím jako problém, je eskalace vztahů mezi Tureckem a RF na straně jedné a požadavek Turecka na pozemní zásah v Sýrii společně s KSA a dalšími zeměmi. Tohle já považuji za problém, který by se mohl vyvinout v další válku. A to si snad nikdo, ani RF, ani Evropa, ani USA nepřejí. Opravdu bych chtěl mít vaše přesvědčení o dobru a zlu.