zákon o střetu zájmů
Co když ti, kterých se to týkají, zákon obejdou tím, že své majetky převedou na své příbuzné, nebo třeba na základě nějaké smlouvy na dobu určitou (co budou ve vládě) na někoho jiného a jakmile v politice skončí, firmu si zas převezmou? Osobně si myslím, že vaše myšlenka je dobrá, jen si myslím, že je zákon nedomyšlený
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
23.03.2016 12:55:30 - Ing. Antonín Seďa
Souhlasím. Já jsem vždy podpořil zákon o střetu zájmů, ale vždycky jsem upozorňoval, že je docela bezzubý, a to nejen z toho pohledu, na který upozorňujete. Podnikání či vlastnictví firmy lze nejen převést na rodinné příslušníky či bílé koně, ale také do právní úschovny. Dále podle tohoto zákona, by každý politik, který je při projednávání zákona či jiného bodu, ve střetu zájmů (například pan Babiš je ve střetu zájmů téměř stále), pak by měl veřejně tento střet zájmu oznámit. Což se neděje. Já jsem na to opakovaně upozorňoval a upozorňovat budu. Ale to je tak vše, co s tím mohu udělat. Problém zákona je v tom, že nesmí být v rozporu s ústavním pořádkem a Listinou základních práv a svobod. Připomenu, že třeba omezovat podnikání tomu, kdo vlastní pouze část firmy, je vůči těm ostatním majitelům problém. A vůbec nemusejí být tito majitelé rodinní příslušníci. Obecně je v tomto zákoně problém vymahatelnosti, což ovšem je v naší zemi problém letitý a netýká se toliko zákona o střetu zájmů.