Kalousek nabízí finančníkům miliardu. Bojí se, že můžeme přijít o víc

12.06.2013 13:21 | Zprávy

U státních záruk za předprivatizační úvěry je podle serveru Česká pozice stále jasnější, že někdo spáchal trestný čin a Česká republika kvůli tomu může přijít až o desítky miliard. Jde o miliardy poskytnuté celé řadě podniků, které byly následně zprivatizovány. Dluhy se z komerčních bank přesunuly na Českou konsolidační agenturu a fakticky za ně ručil stát. Ručí za ně dodnes.

 Kalousek nabízí finančníkům miliardu. Bojí se, že můžeme přijít o víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Zákon však byl několikrát novelizován, naposledy v roce 1994, se záměrem, aby se státní garance postupně snižovaly na nulu. Od této doby měli příslušné organizace, ministři financí a další dotčení politici za to, že státní garance na předprivatizační úvěry již neplatí,“ píše úvodem server.

Finančníci vyhrávají

Zřejmě se ale spletli. Balíky špatných úvěrů byly prodávány různým finančním skupinám, např. PPF Petra Kellnera nebo EC Group miliardáře Pavla Tykače, a ty následně odkoupené pohledávky vymáhaly. Nejhůře vymahatelné pohledávky ale přeprodaly dalším zájemcům. A tito se dnes domáhají státních garancí od českého státu. Pokud nechce zaplatit, žalují ho. „České Ministerstvo financí spory prohrávalo jeden za druhým a žalujícím stranám do roku 2012 již zaplatilo více než miliardu korun,“ upozorňuje Česká pozice.

Skupina britských finančníků se na České republice domáhá dokonce třinácti miliard korun plus úroky. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale údajně skupině nabízí vyrovnání ve výši jedné miliardy korun. To však musí ještě schválit vláda. Pokud dojde na soud, bude se hrát o podstatně více peněz. K dovršení všeho zlého se navíc ukazuje, že neexistuje přesná evidence pohledávek, za které stát ručí, takže není vyloučeno, že může jít o 30, 40 či padesát miliard korun.

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení

„Daňový poplatník na tuto kauzu nevěřícně zírá a ptá se: Je to vůbec možné? Jak to, že Ministerstvo financí dlouhá léta žilo v domnění, že státní garance již neplatí? Kdo za to může? Odpověď možná najde protikorupční policie, která podle slov pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové šetří trestní oznámení Ministerstva financí na neznámého pachatele,“ píše dále Česká pozice.

Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý, který také předsedal České konsolidační agentuře, má za to, že chybu udělali zákonodárci v devadesátých letech, když nevhodnými novelami státní garance obnovili. Najít konkrétního viníka však zřejmě nebude nic snadného, půjde-li to vůbec. Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem však zjistilo, že o státních garancích musel dlouhý čas vědět právě někdo z České konsolidační agentury, otázkou zůstává kdo. Nabízí se také otázka, proč se kdokoli z ministrů financí napříč politickým spektrem nepokusil skoupit dotčené pohledávky.

„Nejpravděpodobnější variantou vysvětlení je, a jsou o tom přesvědčeni i příslušní Kalouskovi úředníci, že mohlo jít o právníka, který pracoval v ČKA nebo později na Ministerstvu financí a důvěrné informace o existenci státní garance po svém odchodu nabídl obchodníkům s pohledávkami,“ uzavírá server.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…