ODS a TOP 09 totiž před volbami slibovaly, že daně zvyšovat nebudou. Věci veřejné zase vystupovaly proti zvyšování daně z přidané hodnoty.
Vědomě říkali, že nechtějí zvyšovat daně
„Vláda nechce zvyšovat progresi daně z příjmů fyzických osob,“ píše se například v programovém prohlášení vlády.
„Vědomě říkáme, že nechceme zvyšovat daně. Ano, my víme, že na sebe klademe vyšší nároky. Bylo by pohodlnější říci, že zvýšíme některé daně. Ale my jsme přesvědčeni, že to poslední, co potřebuje česká ekonomika v tomto stádiu obnovujícího se ekonomického růstu, je začít tento růst dusit vyššími daněmi,“ řekl před sněmovními volbami v debatě na ČT volební lídr ODS a současný premiér Petr Nečas. Podobně i Miroslav Kalousek sliboval, že celková daňová kvóta nevzroste.
Koalice se nyní shodla mimo jiné na zvýšení DPH na 15 a 21 procent, zavedení uhlíkové daně, zvýšení daně z převodu nemovitosti, zrušení některých slev pro živnostníky a na tom, že u lidí s příjmem vyšším než než je čtyřnásobek průměrné mzdy, se zavede daň sedm procent z části příjmu, která je nad tímto násobkem.
Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ale hájil, že 68 procent konsolidace státního rozpočtu zajišťují úspory a jen 32 procent zvyšování daní a že se celková daňová kvóta nezvýší.
ODS může skončit v propadlišti dějin
Podle průzkumu, který ParlamentníListy.cz udělaly mezi poslanci „středo-pravicové“ koalice, drtivá většina z nich zvyšování daní podpoří. Našlo se ale i několik pravicových „posledních Mohykánů“, kteří chtějí hájit pravicové principy.
„Se zvyšováním přímých daní mám nesmírný problém. Rozuměl bych adekvátní změně sazeb v souvislosti s nahrazením superhrubé mzdy mzdou hrubou. To ano, ale zavedení milionářské daně? Trestání úspěšných zaměstnanců, podnikatelů a živnostníků? V boji za odvrácení tohoto zvěrstva bychom dříve proti levici položili život! A dnes máme být nositeli této hrůzy. Já prostě mlčet nebudu a věřím, že ODS také nebude. Pokud nechce být zdecimována a skončit v propadlišti dějin. ODS také dříve chtěla úplně zrušit veškeré majetkové daně, a nyní máme zvýšit o procento daň z převodu nemovitostí. Trestat lidi za svobodné nakládání se svým majetkem je čistokrevný hřích,“ rozzlobil se poslanec Boris Šťastný.
Velký problém s milionářskou daní má i poslanec ODS Tomáš Úlehla. „Doufám, že se nebude hlasovat ´en bloc´, ale jednotlivě o každém návrhu zvlášť, jelikož hlasovat pro další zvyšování daní těm, kteří dávají práci druhým, a svým mnohonásobně vyšším pracovním nasazením dosahují vyššího zisku, platu či odměny, rozhodně nebudu! Bylo by to proti mému osobnímu přesvědčení, a nerad bych naplnil rčení, že v Česku se úspěch neodpouští,“ zdůraznil poslanec.
I poslanec Pavel Bém s pozastaveným členstvím v ODS bude hlasovat proti zvyšování daní. „Budu hlasovat pouze pro takové zákony, které budu považovat za pravicové a pro tuto zemi dobré. Určitě mezi ně nepatří progresivní zdanění, ani zvýšení DPH, ani zvýšení daně z nemovitosti, ani zvýšení daně z příjmu fyzických osob. Nebudu popírat to, čeho se ODS 20 let držela jako svého ideového programu,“ řekl redakci Bém.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík