„Nestydíte se?“ začala diskuzi moderátorka Michaela Jílková. Kvůli vyšší DPH totiž zdražily i léky. Připlatí si nejen pojišťovny, ale i pacienti. Odhaduje se, že cena léků se průměrně zvýší o 7 procent. „Mně to přijde jako velká DPH loupež,“ osočil vládu pobouřený praktický lékař, který se často stará o seniory z domovů důchodců. „Když zvýšíte DPH, tak nám z těch našich peněz ukousnete. Vy si převedete peníze do státu, ale nic nám za to nedáte.“
„Pacienti nemají brát léky, protože je chtějí brát, ale protože musí – předepsal jim je lékař,“ vysvětloval. „Už se mi ale stávají i případy, že ti lidé léky odmítají, i když je potřebují. Nepřijde vám to trochu nedůstojné?“
„Těch extrémních případů není tolik,“ odmítal Martin Dlouhý ze zdravotnického výboru města Prahy. Praktický lékař totiž popisoval případy, kdy budou mít někteří důchodci jen 500 korun na měsíc. „Každou korunu, kterou někomu dáte, musíte někomu vzít,“ dodal s tím, že kde tedy má stát brát peníze?
„Mám 180 korun na den, to se ještě mám,“ zapojil se do diskuze důchodce. „My chceme mít spokojeného občana i třeba za deset, dvacet let,“ vysvětloval 1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič. „Jednou ze součástí této politiky jsou vyrovnané rozpočty,“ hájil podobné kroky.
Vláda žije v miliardách, lidé ve stokorunách
Co kdyby se tedy léky vyřadily z DPH? „Pak budou ale chybět peníze v polštáři na spuštění důchodové reformy,“ prohlásil Minčič. „Vy žijete v miliardách, my ve stokorunách,“ posteskla si moderátorka Jílková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan