Advokát: Pokud takto žalují Klause, tak ať všechny vlády hnijí v kriminále

07.03.2013 6:33 | Zprávy

Prezident Václav Klaus měl právo na amnestii. Jestli jí podle žalobců nicméně směřoval k popření principů demokratického státu, tak by před soudem měly stanout všechny vlády v čele s dnešním kabinetem Petra Nečase. Podle zkušeného advokáta a prezidentského exkandidáta Miroslava Kříženeckého je žaloba jen zbytečným plácnutím do vody.

Advokát: Pokud takto žalují Klause, tak ať všechny vlády hnijí v kriminále
Foto: krizenecky.cz
Popisek: Advokát Miroslav Kříženecký

„Je to zase zbytečné plácnutí do vody a vzdalujeme se tím nejzákladnějším principům právního státu. Budeme pro smích. A jestli má jít o varování Miloši Zemanovi, že si musí dávat velký pozor, protože senátoři mohou, tak jde o největší ubohost. Z hlediska možné sankce se tomu Václav Klaus může jen chechtat,“ míní o žalobě z velezrady na prezidenta Klause, kterou podali někteří senátoři, právník na slovo vzatý Miroslav Kříženecký. Ostatně ohledně snah senátorů má i mnoho dalších připomínek.

Propuštění se do vězení nevrátí

„Prezident má právo na amnestii. Senátoři nedomysleli, co se stane s pravomocnými rozhodnutími, které soudy udělily na základě amnestie, kdyby došlo jakýmkoliv způsobem k zrušení amnestie. Vždy platilo, že cokoliv děláš, moudře dělej a dohlédej konce. Propuštění se již jednoznačně do výkonu trestu vracet nemohou. Pokud je výklad správný, tak se pro lidi kolem nic nezmění. Takže jde jen o akademickou ukázku Klausovi, že není nepostižitelný,“ rozebírá situaci.

„Eliška Wagnerová o tom naspala článek do Práva, že z hlediska fungování státu není nikdo, kdo by se nemusel ohlížet na kompetence, které jsou mu dány. Nesmí je někdo překračovat. To je správná úvaha. Nicméně mě překvapilo, že se připojila k Miroslavu Antlovi, jehož úmysly jsou všechno jiné než čisté. Rád se poslouchá, rád píše. Poznal jsem to, ještě když byl mým podřízeným na Krajské prokuratuře v Hradci Králové. U Wagnerové se mi zdálo, že má daleko větší cit pro ústavnost a zákonnost. Celá ta výmluva na velezradu je podivná. Řekl bych, že tady někdo dává dohromady buřty s bramborama,“ pokračuje s kritikou ústavní žaloby.

„Klaus nezvolil jednoho soudce, že je mladý. Ale proč ne. Nešlo o žádný útok na demokracii. Kdyby to udělal víckrát, tak se dá říci, že chtěl ochromit fungování justice. Víme, že soudců je mnoho. Navrhl dva kandidáty na ústavní soudce a oba mu Senát zamítl. Takže tato výtka je lichá,“ podotýká.

Žaloba na Nečasovu vládu?

 „Obžaloba Václava Klause je bezobsažný čin s nulovými výsledky. Přesvědčil mě o tom senátor Miroslav Antl, když v odpovědích ohledně prospěšnosti žaloby dvakrát využil slov, že se musí respektovat vůle lidu a že snad dosáhnou toho, že soud bude definovat, co to je velezrada. Co chce přesně definovat. Vždyť to se nedělá žalobou, ale změnou ústavního textu. Senátoři by měli zpracovat návrh a nechat jej projít legislativním kolečkem,“ vysvětluje Kříženecký.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…