Na páteční schůzi v Poslanecké sněmovně premiér Petr Nečas jasně oddělil tři případy, které nyní policisté šetří – příběh lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga, záležitost kolem Jany Nagyové a Vojenského zpravodajství a nakonec exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Jak ale ukazuje policejní dokument, který má k dispozici týdeník Euro a server E15.cz, případy jsou zřejmě propojeny.
Celé policejní usnesení ZDE
Nečas to nazval „mediálním koktejlem“, který měl být namíchán z těchto tří ingrediencí. Dokument ale hovoří jinak. Z textu vyplývá, že policie spolu s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zahájily 6. 1. 2012 úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. To se ale zatím netýkalo Nagyové, nýbrž Libora Grygárka.
Tehdejší náměstek pražského vrchního státního zastupitelství se spolu s dalšími osobami měl dopustit několika trestných činů týkajících se výhod při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě. Zde se v dokumentu objevují i jména známých lobbistů.
„…kterých se měli dopustit JUDr. Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička, Ivo Rittig, Ing. Jiří Toman a další tehdy neustanovené osoby. Společné jednání těchto osob při páchání trestné činnosti naplňovalo také znaky skutkové podstaty zločinu účasti na organizované zločinecké skupině…“
Grygárek je zde spojován právě z trestných činů spáchaných ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Tímto způsobem je i vysvětleno, proč nakonec šetření spadá pod Olomouc a ne Prahu.
Až po popisu tohoto případu se v odůvodnění dokumentu objevuje jméno pravé ruky Petra Nečase Nagyové. Zřejmě tak během vyšetřování policisté zjistili další nelegální skutečnosti. Je tedy dost možné, že případ lobbistů bude pokračovat, ačkoliv žádný z nich nebyl zadržen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan