„Více než 1100 našich spoluobčanů se stalo obětí trestných činů, to jsou docela alarmující čísla, ale zase v porovnání s počtem lidí, kteří stráví dovolenou venku, je to spíš signál, abychom si dávali větší pozor,“ uvedla pro Český rozhlas vrchní ředitelka konzulární sekce českého ministerstva zahraničí Jana Reinišová loňské statistiky.
„Největší problém jsou samozřejmě drogy. Setkáváme se s případy, že je v kufru nalezena nějaká droga a lidé říkají, že o tom nevěděli – tady zase upozornění – nenechávat svá zavazadla bez dozoru, vědět, co si do nich dávám, a nedostat se do situace, že by toho někdo mohl zneužít,“ dodala.
Ambasáda nemůže zasáhnout do soudního procesu
Čeští turisté v cizině podléhají zákonodárství dané země a možnosti diplomatů, jak jim pomoci, jsou proto značně omezené. „My můžeme dohlédnout na to, aby s tím člověkem bylo zacházeno podle práva nebo v některých zemích podle mezinárodních standardů. Zejména v některých třetích zemích, vzdálených, jsou důležité i ty mezinárodní standardy, aby naši lidé vůbec vydrželi podmínky, které tam jsou,“ upřesnila Reinišová.
Diplomaté například nemohou zasahovat do samotných soudních procesů či vést samostatné vyšetřování. Ambasáda nemůže ani platit účty v nemocnicích, pouze jen zprostředkovat převoz peněz od příbuzných.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem