"Myslím si, že nebýt Věcí veřejných a Radka Johna, kauza Davida Ratha by rozhodně nebyla," konstatoval v nedělní Partii poslanec VV Vít Bárta. "Práce byla odvedena velmi dobře," poznamenal druhý host primáckého diskusního pořadu, poslanec ODS Marek Benda. "Mě ale trošičku děsí, že se najednou začíná říkat, že se jedna věc povedla a druhá ne. Já si myslím, že pro všechny, kteří berou, je toto obrovské varování," dodal Benda.
Bárta v souvislosti s Rathovým případem pochválil jak policii, tak státní zastupitelství. Zároveň připustil, že co se jeho soudu týká, některé postupy nebyly tak brilantní, jak u bývalého středočeského hejtmana. I přesto Bárta odmítl slova sociálního demokrata Hamáčka, že v tomto státě funguje dvojí policie a dvojí prokuratura. Totožně se vyjádřil i Benda.
Velmi zásadním prohlášením pak Bárta oněměl jak moderátora, tak zástupce ODS, když řekl, že 18. května v jedné z malostranských restaurací proběhla schůzka osmi velkých, stavebních společností, které si zde měly rozdělit tři miliardy ze SŽDC. "Na schůzce byl i šéf společnosti Viamont, který posléze s šéfem SŽDC odjel do Norska chytat ryby," řekl Bárta. Právě zástupce firmy Viamont Novák byl údajně pověřen koordinací společných aktivit v rámci dělení zakázek.
Exministr dopravy zároveň upozornil, že Roman Jurečko, údajný kmotr ODS, byl tím, kdo dosadil nového generálního ředitele SŽDC Jiřího Koláře. Marek Benda se k informaci o schůzce a údajnému dělení peněz vyjadřovat nechtěl. Moderátor vyzvídal, zdali se již Bárta obrátil na policii. "Začnu úřadem pro ochranu hospodářské soutěže," osvětlil Bárta.
Jemu osobně byla věnována i další pozornost, když se Jan Punčochář snažil pochopit, proč se vrátil do Věcí veřejných. Marek Benda napřed řekl, že tomu nerozumí, jelikož symbióza mezi stranou a Vítem Bártou je úplně jasná. "On je VV a VV jsou on." Bárta naopak přiznal nejvyšší váhu svého rozhodnutí Karolíně Peake. "Nebýt jí a následné dražby našich poslanců, nevrátil bych se," uvedl. Benda navrch přidal, že chování Věcí veřejných bylo chaotické a takto se prý jednat a vládnout nemohlo.
"Tentokrát jsem si chtěl nechat větší prostor," říká pro ParlamentníListy.cz analytik Břetislav Polách, který nedělní Partii sledoval spolu s redakcí. "Víta Bártu si naposledy vybavuji, když byl právě v nedělní Partii a tehdejším hostem byl Lubomír Zaorálek (psali jsme ZDE). Tehdy byl dobrý. Dneska byl excelentní. Uvedu hned několik případů. Marek Benda častokrát řekl, že Věci veřejný byly špatné a snažil se vysvětlit, v čem jeho slova tkví. Bárta zcela otevřeně a velmi ostře reagoval, jak to podle něho bylo reálně.
Uvedl příklad chystané demise Pavla Dobeše. Bárta řekl, že Dobeš neodešel proto, že noc předtím jednal s premiérem a ministrem průmyslu Kubou a tam mu bylo něco slíbeno. Stejně tak, když Bárta povídal o jakési schůzce v hospodě, kde se kradly miliardy. To jsou věci, o nichž se hovoří obvykle v tichosti, ale Bárta najednou jakoby dostal křídla a začal je popisovat nahlas, to bylo hodně zajímavé," říká Polách. "Také bylo důležité, že Bárta si dokázal vzít výrazně větší počet minut, než měl Marek Benda."
Závěrečná část Partie se znovu týkala Davida Ratha. Marek Benda nechápal, proč by měl na úterní schůzi vůbec mluvit. "To je hrozně nesprávné," poznamenal. "Je dobré si položit otázku, proč chtěl premiér nejprve neveřejné jednání, nyní slýcháme, aby tam pan Rath vůbec nebyl. Spoustu lidí děsí, co tam řekne a může vyprávět spoustu věcí. Kéž by se rozpovídal," uzavřel Bárta.
"Jak jsem říkal, chtěl jsem si nechat odstup, ale bylo to čitelné od první chvíle. Bárta se opakovaně pustil do premiéra Nečase, do ministra financí Kalouska a dalších. Jasně tak dal najevo, že ve svých vyjádřeních bude chtít pokračovat. Naproti tomu Marek Benda působil velmi smířlivě, je vidět, že se v politice pohybuje prakticky celý život," dodává analytik Břetislav Polách.
Minulost a současnost Víta Bárta
Osmatřicetiletý Vít Bárta do politiky vstoupil z podnikatelského prostředí jako spolumajitel bezpečnostní agentury ABL. Podíl v ní po volbách v roce 2010 prodal svému bratrovi. Přesto mu byla právě bezpečnostní agentura v politické kariéře pomyslnou koulí na noze. Ačkoliv se stal v nové koaliční vládě ministrem dopravy, po necelém roce v dubnu loňského roku na post rezignoval.
Příslovečným hřebíčkem do rakve ministra pak bylo obvinění dnes už bývalého Véčkaře a blízkého Bártova spolupracovníka Jaroslava Škárky, že bral od Bárty úplatky za loajalitu. To navíc přišlo po sérii mediálních ataků s odposlechy politiků, které měla ABL provádět ještě před Bártovým vstupem do nejvyšší politiky.
Blonďatá bestie a odštěpení LIDEM
Škárku v obvinění podpořila další Véčkařka, v té době předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných, Kristýna Kočí, která se vytasila s půlmilionovým úplatkem, který jí měl též za loajalitu Bárta vnutit. Ačkoliv čas potvrdil, že oběma poslancům šlo o rozvrat Véček a soud tomu nasadil korunu, když Škárku odsoudil za podvod, plná rehabilitace Bárty nenastala. Ten samý soud totiž půjčky, které zmíněným poslancům poskytl, označil za úplatek, byť z něj byly vylákány podvodně a s cílem ho diskreditovat. Proti rozsudku se Bárta odvolal.
Přesto rezignoval na post předsedy klubu Věcí veřejných a dokonce pozastavil své členství ve straně. Ta navíc dostala další úder, když ji krátce na to opustila Karolína Peake a ostatní ministři za Věci veřejné - Pavel Dobeš a Kamil Jankovský.
Následně premiér Petr Nečas vypověděl Véčkům koaliční smlouvu a dál se ODS spolu s TOP 09 rozhodla vládnout s přeběhlíky z VV, kteří pod křídly Karolíny Peake zakládají novou politickou stranu LIDEM. Věci veřejné jsou tak z vládní strany stranou opoziční.
Bárta si v online deníku nebere servítky
Ať tak či tak, je Bárta médii dosud označován za faktického lídra strany, byť do parlamentu ji přivedl jako předseda Radek John. O tom, že Bárta nezmizel z veřejného života, svědčí zejména skutečnost, že před několika týdny začal jako první politik v zemi vydávat svůj vlastní online deník. Ten je k vidění na jeho oficiálních stránkách, které se během uplynulých dnů zároveň zaplnily obsahem.
Ve svém deníku si Bárta nebere servítky ani proti svým bývalým spolustraníkům. Naposledy to byl ministr dopravy Pavel Dobeš, jehož Bárta označil za pokračovatele éry Aleše Řebíčka. Tomu jsou dodnes vyčítány o miliardy korun předražené projekty.
Bárta také jezdí po České republice, kde se setkává s lidmi. "Mám z toho výborný pocit," řekl, když před časem oznámil záměr utkat se v Plzeňském kraji o post hejtmana. Zajímavostí je, že víc jak 80 procent místních se vyjádřilo pro jeho kandidaturu kladně, a to na serveru RegionPodLupou.cz.
Z Bártova deníku:
Karolína Peake se měsíce hádá s Pospíšilem, aby došlo ke zrušení akcií na doručitele, dokonce se na toto téma pořádaly speciální koaliční porady a nakonec zcela ustoupí tlaku Pospíšila a schválí se, co Pospíšil od začátku chce!
Vše je jen kosmetická úprava současného neuspokojivého stavu. Jurečko, plzeňský kmotr Škárky a Pospíšila, dál nechává svůj majetek skryt před zraky Plzeňanů.
Karolíno, přiznej národu, že jsi zradila jeden z bodů programu Věcí Veřejných, pro který jsi byla zvolena, a že uděláš přesně to, co chce ODS a TOP09! (více ZDE)
- TÉMA Peníze za mlčení ve VV
- TÉMA Bártův soud
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový