Pětadvacetileté výročí od událostí roku 1989 přináší příležitost znovu reflektovat pojmy revoluce a transformace – i nyní totiž zaznívají poměrně často. Sociální změny, které se od té doby odehrály, nebyly jen jedny z mnoha běžných jevů, ale problematickými transformacemi. I proto se nově vydaná kniha nakladatelství Filosofického ústavu AV ČR a vydavatelství Slovenské akademie věd VEDA rozhodlo přinést na pulty knihkupectví názory hned několika odborníků (sociologů, politologů atd.). Kniha s názvem Revoluce nebo transformace? se pokouší přiblížit téma postupných i rychlých, zásadních i povrchních, dramatických i plynulých sociálních změn v posledním období a naznačit možný budoucí vývoj.
Hned v úvodu knihy politoložka Vladimíra Dvořáková, Marek Hrubec (zaměřuje se na témata sociální a politické nespravedlnosti ve světových vztazích) a sociolog Jan Keller vedou diskusi o tom jak na revoluce (a následné přeměny) nahlížet.
Otázka, která trialog otevřela, zněla, zda nebyly v historii revoluce vlastně pouhou sezónní záležitostí. Zda se současná společnost již opět nezměnila natolik, že by postrádaly smysl?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová