Česko prý ovlivňuje mocný katolický spolek. Píše se o velkých jménech

27.05.2013 9:52 | Zprávy

Magazín Týden přináší informace, které znějí spíše jako ze světa science fiction. Ve vrcholné české politice se podle něj pohybují lidé aktivní v hnutí podobném tajnému řádu svobodných zednářů. Právě u nich je prý možné hledat i klíč k pochopení nedávného dění na Ústavu pro studium totalitních režimů. Řeč je o Hnutí fokoláre.

Česko prý ovlivňuje mocný katolický spolek. Píše se o velkých jménech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman

Hnutí fokoláre, nebo také Dílo Mariino či Nové lidstvo, jak zní jeho další názvy, je celosvětové ekumenicky otevřené převážně katolické hnutí, které v roce 1943 založila v Tridentu na pozadí zmaru působeného světovou válkou skupina děvčat ve věku 15-25 let v čele s katoličkou Chiarou Lubichovou.

Své první politické kontakty získal odvolaný šéf ÚSTRu Daniel Herman, právě když měl v minulosti jako kněz blízko k Hnutí fokoláre, dokládá to i jeho úzký vztah s kardinálem Vlkem. "Byla to sprostá politická objednávka," řekl ke svému odvolání. Týden spekuluje o tom, že se na svůj post dostal díky lobby fokolarína a bývalého duchovního Františka Bublana a že více než o komunistický puč šlo v případě jeho odvolání o snahu omezit vliv hnutí.

U nás se začalo rozvíjet v 60. letech a byl na něj napojen havlovský disent. Po pádu komunismu našla generace lidí vyrůstající v hnutí uplatnění v celém spektru společnosti, politiku nevyjímaje. K nejznámějším fokolarínům patřil tehdy Josef Lux, později také kardinál Miloslav Vlk nebo Jiří Čunek.

Kalouskovi se hnutí nezamlouvá

"Příslušníci fokoláre jsou mimořádně aktivní," řekl Týdnu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jako někdejší předseda lidovců s hnutím nevycházel nejlépe. "Oblíbili si lidovou stranu jako politickou instituci, v níž se chtěli angažovat. Problém je, že díky tomu v KDU-ČSL vznikla paralelní rozhodovací struktura. Strana měla volené orgány a vedle nich bylo fokoláre - propojené, dobře organizované a snažící se ovlivňovat rozhodování," popsal ministr.

Jak tvrdí Kalousek, hnutí začalo intenzivně usilovat o rozhodující vliv ve straně po Luxově smrti v roce 1999. "Fokoláre odvádí v katolické církvi jistě dobrou práci, ale v lidové straně nemá co dělat," říká nekompromisně.

„Skutečně o ničem takovém nevím, že by existovala nějaká další struktura. Já na tyhle spiklenecké teorie moc nevěřím. Co bylo za pana Kalouska, to nevím, to jsem byl řadovým členem, ale o tom, že by tu byl tlak od nějaké struktury, o tom dost pochybuji. Možná se někteří členové KDU-ČSL hlásí k různým hnutím či skupinám církví, ale já v žádném hnutí nejsem a nikdo mě neovlivňuje,“ prohlašuje pro ParlamentníListy.cz rezolutně předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

S ohledem na Kalouskovy ostré výroky začínají spekulace o působení fokolarínů ve významných pozicích nabývat na věrohodnosti. "Pak je to mocné luxovské a Vlkovo Hnutí fokoláre s heslem 'aby všichni byli jedno', které v rozhodujících okamžicích stranického života ovlivňuje základní postoje strany, její personální politiku a vnitrostranický obraz jednotlivých funkcionářů," popsal toto téma v analýze pro ParlamentníListy.cz již dříve publicista, pedagog a mediální analytik Štěpán Kotrba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…