Česko vyváží do Francie ročně zboží za více než 5 a půl miliardy eur. Co přinesou další roky?

04.12.2014 16:10 | Zprávy

EKONOMIKA Francie nabízí obchodní šance malým a středním firmám. Jen za posledních 10 let přitom vzrostla obchodní výměna mezi Českou republikou a touto zemí o 140 procent. Jelikož jde o blízké trhy geograficky i kulturně a Francie je trvale pátým největším investorem u nás, stále tak ukrývá pro české podnikatele velký potenciál.

Česko vyváží do Francie ročně zboží za více než 5 a půl miliardy eur. Co přinesou další roky?
Foto: Radim Panenka
Popisek: Budova české ambasády je pár kroků od Eiffelovy věže

Nutno dodat, že Francie je jednou z největších evropských ekonomik. Není proto asi překvapením, že na francouzský trh zamířilo vloni 4,8 procenta zboží z českého exportu. Tím se stala tato země čtvrtým nejvýznamnějším odbytištěm pro českou ekonomiku a naopak Česká republika je pro Francii druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem z nových členských zemí Evropské unie. Přibližně 500 společnostmi se 100 tisíci zaměstnanci u nás tak směle drží, jak již bylo zmíněno, páté pořadí mezi všemi investory u nás. Navíc - velké skupiny, které do Česka přišly v 90. letech během období privatizace, jsou již dobře etablované a jejich přítomnost soustavně roste. Přesto má Francie zájem rozšiřovat spolupráci i dále.  

„Každý rok představujeme Českou republiku na více než dvaceti prezentacích v různých francouzských regionech a registrujeme návrat francouzského zájmu o střední Evropu. Důvodem je nejen blízkost geografická a kulturní, ale především kvalita, reaktivita a technická zdatnost českých firem. Francouzsko-česká obchodní komora se zaměřuje na podporu a další rozvoj obchodní výměny mezi českými a francouzskými firmami. Velký potenciál vidíme zejména v příležitostech pro střední a malé firmy, pro které jsme nově založili pracovní skupinu MSP. Doufáme, že přibude českých podnikatelů, kteří zkusí své štěstí ve Francii a kteří především budou chtít navázat spolupráci s francouzskými partnery, aby se společně pokusili získat postavení na nových trzích, například ve frankofonní Africe, území s velkým potenciálem,“ uvedl mimo jiné například Constantin Kinský, předseda Francouzsko-české obchodní komory.

Firem, které chtějí podnikat ve spojení s Francií, přibývá pravidelně - i navzdory krizi

Jak doplnil, od roku 2007, i přes finanční krizi a nepříznivé podmínky pro investice, přichází do podnikatelského inkubátoru Francouzsko-české obchodní komory v průměru jedna nová společnost každé čtyři týdny. A to pravidelně po celých sedm let.

Pokud se podíváme na vzájemnou spolupráci očima čísel, pak je třeba konstatovat, že dovoz z Francie do ČR vzrostl v roce 2013 o 5 % a dosáhl tak hodnoty 3,39 miliardy eur. Český vývoz do Francie v letech 2012 i 2013 činil 5,56 miliard eur. Vzájemná obchodní bilance je ve velkém přebytku ve prospěch ČR, a to v celkové výši 2,17 miliardy eur za rok 2013. Pro upřesnění pak lze dodat, že velká část obchodů uzavřených v roce 2013 byla podepsána díky filiálkám francouzských firem operujících v ČR.

Francouzi investovali u nás třeba do výroby automobilů. A výsledky se dostavily

Příkladem významné francouzské investice „na zelené louce“ v ČR je společná investice francouzské společnosti PSA Peugeot – Citroën a japonské společnosti Toyota do nového závodu na výrobu malých osobních automobilů TPCA v Kolíně, jejíž výše je 1,3 miliardy eur. Závod zahájil výrobu v roce 2005, v roce 2014 představila automobilka tři nové modely aut a v návaznosti na rozšíření výroby masivně investovala. Společnost TPCA přitom využívá z 80 procent součástky pocházející od českých subdodavatelů. Mezi další významné investory patří například společnosti Société Générale, Vinci, Bouygues, Veolia, Saint-Gobain, Dalkia, Sodexo, Alstom, Lafarge či Bongrain a Bel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…