Od pátku čelí prezident Miloš Zeman kritice akademické obce i politiků za to, že odmítá podepsat profesuru literárního historika Martina C. Putny, jenž v minulém roce obdržel Cenu Toma Stopparda za knihu Václav Havel – Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století. Kritici podezírají Zemana z toho, že se Putnovi mstí za to, že v přímé prezidentské volbě otevřeně podporoval jeho rivala Karla Schwarzenberga a jeho samotného v kampani a ještě i po samotné volbě zostouzel.
Miloš Zeman to už schytal i od exlidoveckého strážce morálky Miroslava Kalouska. „Pokud pan prezident opovrhuje akademickými svobodami, existuje reálné riziko, že brzy začne opovrhovat i svobodami občanskými. TOP 09 je připravena zmobilizovat všechny občanské síly k tomu, aby se mu to nepovedlo,“ uvedl první místopředseda TOP 09 Kalousek. Prezident Zeman v prohlášení pro Českou televizi uvedl, že historika nechce jmenovat profesorem kvůli jeho účasti na pochodu homosexuálů Prague Pride, kde nesl transparent s nápisem „Katolické buzny zdraví Bátoru“.
Jde o hrubý zásah do akademických práv
„Já si myslím, že to je hrubý zásah do akademických práv,“ říká pro ParlamentníListy.cz politický aktivista a signatář Charty 77 John Bok. „Už jsem v této souvislosti zaslechl srovnávat jmenování soudců a udělování akademického titulu, to je totální nesmysl. Soudce vykonává moc, a proto je rozumné, že prezident republiky, který je nejvyšším představitelem tohoto státu, se může vzpěčovat a zvažovat z rozličných důvodů, že by dotyčný neměl být ještě jmenován soudcem. Třeba proto, že je moc mladý,“ nechává John Bok vzpomenout na jeden z kontroverzních kroků Václava Klause.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník