Dlužíte už bilion korun. Ano, vy a vaše rodiny. Ne stát

29.12.2014 17:19 | Zprávy

Počet lidí, kteří žijí bez finanční rezervy, v Česku stále roste. Až 30 procent Čechů ušetří méně než 10 procent z toho, co vydělají, pětina Čechů nemá finanční rezervu vůbec žádnou. V případě poklesu příjmů se pak tito lidé snadno dostávají do finančních problémů. A pak mnohdy přicházejí na řadu půjčky, i když nejsou ideálním řešením. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, na co si nejčastěji v Česku lidé v minulém roce půjčovali.

Dlužíte už bilion korun. Ano, vy a vaše rodiny. Ne stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

A jelikož závěr roku není vždy jen na vážnou notu, našla naše redakce ve spolupráci s firmou Profi Credit i některé kuriozity z oblasti půjček.

Nejprve ale začněme obecněji a přece jen vážněji. Celkový dluh českých domácností dosáhl ke konci roku 2013 (za rok 2014 ještě nejsou čísla uzavřená) 1,206 bilionu korun. Zároveň v tomtéž roce (2013) požádalo o oddlužení 30 029 osob. Přesto je přes 90 procent Čechů přesvědčeno, že se svými penězi umějí dobře hospodařit.

„Osobní bankrot se nejčastěji týká dvou skupin osob. Tou první jsou lidé se základním a středoškolským vzděláním, kteří jsou finančně negramotní a nedokážou objektivně zhodnotit, zda jsou například schopni splácet půjčky. Druhou skupinou jsou pak osoby, které se do osobního bankrotu dostaly bez svého zjevného zavinění. Jsou to lidé, kteří například zdědí dluhy, ztratí zaměstnání, dlouhodobě onemocní, a tím u nich dojde k poklesu příjmů,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Jan Malý ze společnosti VPI CZ, v. o. s.

Ovšem nejčastější příčinou vyhlášení osobního bankrotu jsou skutečně hlavně neuvážené půjčky. „Nejčastěji to jsou půjčky na spotřební zboží, zejména pak elektroniku. Velmi časté jsou také půjčky na úhradu již existujících půjček, k čemuž mnoho lidí využívá nebankovní instituce, protože banky by jim už půjčku neposkytly. Problémem je pak zejména to, že nebankovní instituce požadují daleko vyšší úroky a stanovují nejrůznější sankce, které jsou vtělené do vysokých smluvních pokut,“ upozornil Jan Malý.

Nejkurióznější žádosti o půjčky v roce 2014

To, že Češi si na splátky nejčastěji pořizují věci, které opravdu potřebují, potvrzuje i Ladislav Pavlík, marketingový ředitel Profi Credit. Má tím na mysli například domácí spotřebiče, elektroniku nebo nábytek. Přesto se čas od času objevují i žádosti o půjčku, které úvěrové pracovníky překvapí.

„Naše úvěry jsou sice bezúčelové a klienti mohou peníze použít na cokoliv, někdy se nám ale sami pochlubí, na co peníze chtějí použít. A občas se stane, že se skutečně nestačíme divit,“ prozradil Pavlík. A doplnil o jasné konkrétní příklady z letošního roku.

Dovolená pro tchyni

Manželský pár nutně potřeboval půjčku na dovolenou. Nikoliv pro sebe, ale pro tchyni. Manželé s ní totiž bydlí ve společné domácnosti a neodkladně si potřebovali alespoň na týden odpočinout.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…