Dlužíte už bilion korun. Ano, vy a vaše rodiny. Ne stát

29.12.2014 17:19 | Zprávy

Počet lidí, kteří žijí bez finanční rezervy, v Česku stále roste. Až 30 procent Čechů ušetří méně než 10 procent z toho, co vydělají, pětina Čechů nemá finanční rezervu vůbec žádnou. V případě poklesu příjmů se pak tito lidé snadno dostávají do finančních problémů. A pak mnohdy přicházejí na řadu půjčky, i když nejsou ideálním řešením. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, na co si nejčastěji v Česku lidé v minulém roce půjčovali.

Dlužíte už bilion korun. Ano, vy a vaše rodiny. Ne stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

A jelikož závěr roku není vždy jen na vážnou notu, našla naše redakce ve spolupráci s firmou Profi Credit i některé kuriozity z oblasti půjček.

Nejprve ale začněme obecněji a přece jen vážněji. Celkový dluh českých domácností dosáhl ke konci roku 2013 (za rok 2014 ještě nejsou čísla uzavřená) 1,206 bilionu korun. Zároveň v tomtéž roce (2013) požádalo o oddlužení 30 029 osob. Přesto je přes 90 procent Čechů přesvědčeno, že se svými penězi umějí dobře hospodařit.

„Osobní bankrot se nejčastěji týká dvou skupin osob. Tou první jsou lidé se základním a středoškolským vzděláním, kteří jsou finančně negramotní a nedokážou objektivně zhodnotit, zda jsou například schopni splácet půjčky. Druhou skupinou jsou pak osoby, které se do osobního bankrotu dostaly bez svého zjevného zavinění. Jsou to lidé, kteří například zdědí dluhy, ztratí zaměstnání, dlouhodobě onemocní, a tím u nich dojde k poklesu příjmů,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Jan Malý ze společnosti VPI CZ, v. o. s.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…