„Osobně si myslím, že je to záležitostí každé strany, které kandidáty si vybere a kteří pak tuto stranu reprezentují,“ odpověděla redakci ze zahraničí poslankyně Lenka Andrýsová (nyní LIDEM).
Jak říká, zajímal by ji spíše program, s nímž jednotliví kandidáti vstoupí do volebního klání. „Velmi mne ale překvapila kandidatura paní Havránkové, a nakonec i odstoupení Víta Bárty z kandidatury,“ konstatovala Andrýsová. Dodala, že o tom, kdo vyhraje a kdo ne, stejně rozhodnou voliči.
Našim kandidátům věřím, říká Michal Babák. Jsou to slušní a korektní lidé
Vlastní kandidátku, jak řekl Babák, Věci veřejné hodně probíraly a zvažovaly. „Některé kraje jsme raději přesvědčili, že bude lepší nabrat sílu a vstoupit až do příštích voleb,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. Jak ale řekl, některé kraje se cítí velmi sebevědomě. „Například Jihomoravský kraj odmítl dokonce koaliční kandidátku s tím, že do toho půjdou jako Věci veřejné sami,“ říká Babák. Jak dodal, tato věrnost vlastní značce ho potěšila. A i když to nebudou mít Jihomoravané podle Babáka snadné, užitečné to rozhodně bude. „Mají o svůj region zájem a chtějí pro něj něco udělat. Navíc to tu členskou základnu mobilizuje,“ dodal.
Babák věří i kandidátům VV na posty senátorů. „Tomáš Jarolím má jako jednoho z protikandidátů Alexandra Vondru, což si, myslím, bude velmi zajímavé,“ hodnotí Babák. Právě Tomáš Jarolím se totiž jako místopředseda Věcí veřejných opakovaně snažil posunout problémy - aby se začala šetřit kauza PromoPro a další případy, u nichž měl podezření z korupce. Teď v tom prý chce pokračovat jako senátor, který má přece jen větší možnosti.
Za VV kandiduje do senátu kromě Tomáše Jarolíma například režisér a herec Vít Olmer, spisovatelka Lenka Procházková, nebo poslanec Jiří Štětina. „Myslím, že tito lidé jsou slušní a korektní, takže mají dobré šance,“ říká pro ParlamentníListy.cz Michal Babák.
Hlasovací stroj TOP 09 a ODS nesehnal ani lidi na kandidátky, definuje Babák stranu LIDEM
Podle Michala Babáka nemá LIDEM potenciál sehnat lidi ani pro členskou základnu. „Podle mne je to strana, která byla vytvořena, aby dva roky dělala hlasovací stroj pro TOP 09 a ODS,“ konstatoval. Podle něj bude mít LIDEM velký problém se získáváním členské základny, a tudíž i s personálním obsazováním kandidátek. „Vždyť ani teď nesehnali lidi na kandidátky,“ dodal.
Babák nevěří, že by česká veřejnost dokázala stranu LIDEM akceptovat, a už vůbec nevěří, že by se k nim někdo přihlásil jako člen strany. Konstatoval, že nemá ani potřebu se k tomu nějak široce vyjadřovat. „Do mrtvol nekopu,“ prohlásil stručně.
S Lenkou Procházkovou se VV hledaly, až se našly, míní Marek Benda
Marka Bendu (ODS) pobavilo, že Věci veřejné daly na kandidátku spisovatelku a publicistku Lenku Procházkovou, výraznou odpůrkyni stávající podoby zákona o náhradách církvím. „Ti dva (VV a Procházková) se skutečně hledali, až se našli,“ konstatoval pro redakci. Nic nového proto od Lenky Procházkové prý neočekává. Benda zároveň konstatoval, že vystoupení Lenky Procházkové na TK, kde se představila jako kandidátka za VV, bylo plné nesmyslů, bez historických znalostí, bez znalosti právního prostředí České republiky. „Je to prostě postavené na té nejbrutálnější vlně populismu,“ dodal Benda. Kandidaturu Procházkové v Praze navíc nepokládá za významnou.
Marek Benda je navíc přesvědčen, že z dlouhodobého hlediska nejsou Věci Veřejné perspektivní stranou. „Podle mne nemají šanci vůbec žádnou,“ konstatoval. Je přesvědčen, že právě VV prokázaly nestabilitu nových subjektů, od nichž nikdo neví, co má očekávat. Připomněl, že Věci veřejné byly u jednání, kde se připravoval zákon o náhradách církvím, proti němuž dnes hlasují.
Právě tento zákon byl ovšem důvodem rozkolu mezi stranou Věci Veřejné s koalicí, kdy došlo k rozštěpení také uvnitř strany. Jednou z příčin bylo podle Michala Babáka, že koalice odmítala pozměňovací návrhy VV, které by měly podle něj zpřehlednit vydávaný majetek i samotný proces vydávání. Jak už dříve řekl Michal Babák pro Parlamentnilisty.cz, „vyměřovalo a zaměřovalo se to ze satelitu ‚přes koleno‘,“ ohodnotil tehdy přesnost evidence majetku, který by se měl církvím vydávat.
LIDEM nemá co nabídnout lidem
Tomáš Jarolím (VV) své soupeře nepodceňuje. „Není tam jen pan ministr Vondra, ale také pan Jiří Šlégr,“ připomíná známého sportovce a poslance (nyní za národní socialisty) Tomáš Jarolím. Na souboj je prý ale připraven. „Ty věci je prostě třeba otevírat, jinak se nepohneme z místa,“ říká o korupčních kauzách. Jak říká, právě boji s korupcí se chce v senátu věnovat.
Strana LIDEM podle Jarolíma nemá dnes co nabídnout. „Oni neměli co nabídnout, ani když byli součástí Věcí veřejných,“ dodává. Jak říká, po necelém roce působení ve sněmovně se začaly u nich objevovat výroky jako „liberální strana“, „liberální pojistka“, a podobně. Na tyto úvahy ale podle něj teď není čas.
Tomáš Jarolím chce upozorněním na korupci a podobné nešvary podpořit českou veřejnost, aby k řešení těchto věcí zaujala důraznější postoj. Jak říká, je třeba změnit morálku nejen politiků, ale dosáhnout i přesnějšího vidění morálních hodnot u české veřejnosti. „A v tomto směru LIDEM rozhodně nemá co nabídnout lidem,“ konstatoval Tomáš Jarolím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká