Dobeš: Rozbité kostely a kněží v kriminálech. To by se vám líbilo, Zaorálku

15.04.2013 15:11 | Zprávy

Místopředseda sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se silně opřel do pražského arcibiskupa, kardinála Dominika Duky, a do české katolické církve, která podle Zaorálka nenásleduje poselství papeže Františka. Za to ho zkritizoval poslanec Josef Dobeš.

Dobeš: Rozbité kostely a kněží v kriminálech. To by se vám líbilo, Zaorálku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední akce Josefa Dobeše ve funkci ministra

Zaorálek říká, že katolická církev v ČR jde proti poselství nového papeže, který si přeje „církev chudých pro chudé“. Podle Zaorálka přijal arcibiskup Duka bohaté dary z rukou vládní pravice a nyní nehájí chudé, nýbrž vládní establishment.

„Vypadá to, že současný nový papež František v Římě marně volá po církvi skromné, která se stará hlavně o chudé, marně sám osobně myje nohy mladistvým delikventům v káznici. My máme naopak v Česku pana Duku, který přijal bohaté dary z rukou vládní pravice a nyní se ostře staví ne za chudé, ale za  vládní establishment,“ uvedl Zaorálek.

Neostalinista v ČSSD

Nezařazený poslanec Josef Dobeš přiznal, že ho Zaorálkovo prohlášení nadzvedlo. „Zaorálka považuji za neostalinistu v ČSSD. Jemu by vyhovovala chudá církev padesátých let: rozbité kostely, zavřené kláštery a kněží v kriminálech. Restituce jsou jenom splacením dluhu, který stát nedokázal 20 let vyřešit. Církev majetek a zázemí naopak potřebuje, aby se mohla věnovat sociálně slabým a pomáhat jim. Aby mohla provozovat sociální, zdravotní či vzdělávací zařízení a plnila tak přání papeže Františka. Neostalinismus Lubomíra Zaorálka se projevil v plné nahotě. Byl by dobrým komunistickým církevním tajemníkem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Dobeš. 

„František z Assisi byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření. V tuto chvíli nemáme nejlepší vztahy s těmito pojmy,“ poznamenal již před časem nový papež František. „Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé,“ zdůraznil.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…