Drábek i Bendl jsou nadšeni spořivými Švýcary: Češi, buďte skromní

12.03.2012 18:06 | Zprávy

Obyvatelé země Helvétského kříže rozhodli, že nestojí o další prohlubování sociálních výhod. Švýcaři jsou naprostými milovníky referend, plebiscitem rozhodují o základech státní politiky, i o tom, zda ves, ve které žijí, vysází na náměstí žluté nebo červené kytky. Tentokrát si neprodloužili dovolenou, zamítli i možnost zvýhodněného stavebního spoření. Pro Čechy, neustále volající po sociálních výhodách, to je trochu šokující. Naši pravicoví politici to však oceňují a tato cesta Švýcarska se jim líbí.

Drábek i Bendl jsou nadšeni spořivými Švýcary: Češi, buďte skromní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Švýcaři ve víkendovém referendu jasně odmítli prodloužení zákonem garantované dovolené ze čtyř na šest týdnů. Obyvatelé alpské konfederace tak dali za pravdu vládě a zaměstnavatelům, kteří v kampani upozorňovali na to, že delší dovolená bude stát hospodářství miliardy a může vést i k propouštění lidí z práce.

Ani delší dovolenou, ani výhodnější spoření

V dalších referendech Švýcaři těsným poměrem 50,63 ku 49,37 procenta odsouhlasili omezení výstavby víkendových chat, poměrem 55 ku 45 procentům zamítli možnost zvýhodněného stavebního spoření.

Většina se rovněž rozhodla zamítnout návrh na regulaci cen knih, která byla před lety zrušena. Jednoznačně byl přijat návrh na odvod veškerých příjmů z hazardních her na veřejně prospěšné účely.

V referendu v Ženevě také hlasovali obyvatelé o přísnějších podmínkách pro konání demonstrací. Nově nyní mohou úřady udělit pokutu až 100 tisíc švýcarských franků (dva mil. Kč) oproti 10 tisícům franků v případě neohlášené demonstrace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Urban

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…