Funkce ombudsmana se v Česku rozšiřuje do řady oblastí. Svého ochránce práv mají nemocnice i jiné instituce, a tak má Anna Šabatová jako oficiální ombudsmanka alespoň teoreticky hodně lidí, kterým jde o to, aby byla správně hájena práva občanů. Nyní se jedná o tom, že by tyto řady měl rozšířit i exekuční ombudsman.
Ten by se měl stát jakýmsi garantem dodržování práva při vymáhání dluhů, které, jak není třeba příliš rozebírat, ne vždy je dodržováno. I proto vznikaly v minulosti různé návrhy na odpor k tomu, jakým způsobem exekuce v Česku probíhaly a jak se odrážely v životech dlužníků jimi postiženými. ParlamentníListy.cz tak upozorňovaly před časem na vznik jakési exekuční domobrany, která si za pomocí všech dostupných právních prostředků a apelů na nejvyšší soudní instance, měla ambice exekuce v naší zemi změnit. K tomu, jak tyto snahy dopadly, se ještě vrátíme níže, nyní však rozeberme to, co by obnášela funkce onoho exekučního ombudsmana.
Exekutoři, co chtějí spravedlivé exekuce
Zajímavé na ní je, že s návrhem přišlo neformální uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce, které vzniklo v červnu loňského roku. Tedy samotní exekutoři. Prostřednictvím uskupení přispívají nyní právě oni odborným pohledem do diskuze o legislativním rámci exekučního prostředí v České republice. A snaží se hledat cesty, jak docílit vyšší ochrany práv dlužníků, ale i věřitelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová