Zvládl krizový štáb letošní povodně dobře?
Myslím si, že fungování krizového štábu a složek Integrovaného záchranného systému (IZS) bylo velmi profesionální, připravenost a sehranost složek IZS byla velmi dobrá. A není to dáno jen vyspělejší technikou než před lety, ale především lepší organizací. Ukázalo se, že IZS dokáže reagovat efektivně a koordinovaně.
Nebyla pozdě upouštěna vltavská kaskáda?
Samozřejmě, že záleží na úhlu pohledu. Z hlediska manipulačních řádů přehrad ne, z hlediska ochrany před zaplavením ano. Zřejmě je zde potřeba přepracovat manipulační řády s větším zohledněním ochrany před zaplavením. Společnost se bude muset rozhodnout, které funkce přehrad jsou důležitější. Zda ty protipovodňové anebo ty ostatní. Neznamená to však nutně, že různé funkce spolu musí být v rozporu.
Zastánci vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe (D-O-L) tvrdí, že by měl i protipovodňovou funkci. Můžete to okomentovat?
To je úplný nesmysl. Žádná vodou trvale napuštěná vodní stavba, ať už přehrada nebo liniová vodní cesta, ze své podstaty nemá dostatečně velký prostor pro velkou vodu. Je určena k tomu být vodou naplněná, nikoli k tomu, mít volný prostor pro povodňové objemy vod. Při letošních povodních tolik diskutovaná funkce vltavské kaskády je toho důkazem.
Zabránily by regulace většímu rozsahu škod při povodních?
Většímu rozsahu škod při povodních může nejúčinněji zabránit radikální zvýšení schopnosti krajiny zadržovat vodu. Tuto schopnost jsme krajině odebrali my lidé zejména za posledních sto let napřimováním vodních toků, nevhodnou druhovou skladbou lesů, zabetonováním a zastavováním krajiny a podobně. Náprava krajiny není věcí na jedno čtyřleté volební období, ani na jedno sedmileté programovací období Evropské unie. Zapotřebí je dlouhodobý, obsahově stabilní a finančně zajištěný program s jasnými cíli a nástroji nejméně na čtvrt století. Ale zároveň bude vždy platit, že voda pro svůj rozliv občas potřebuje prostor. Ten už s dnešní technikou přece dokážeme přesně vymezovat. Pokud do něj něco postavíme, nemůžeme se divit, že to voda občas zaplaví. Naši předci to věděli a stavěli tam jen velmi omezeně nebo vůbec ne, anebo se ze záplavových území stěhovali pryč. Dejme řekám prostor.
Klimatolog Václav Cílek říká, že nyní bude povodní přibývat a ta letošní ještě není tou nejhorší, kterou jsme prožili. Co vy na to?
Pan Cílek je původně geolog, ale to nevadí. Klimatologové tvrdí totéž, období s povodněmi podle nich trvá vždy několik desítek let. Je tedy dost dobře možné, že bude hůř. Bohužel.
Myslíte si, že se vláda a příslušná ministerstva nyní začnou vodním cestám více věnovat?
Těžko říci zda ano a těžko říci v jakém směru. Spíše by se vláda měla věnovat nápravě krajiny tak, aby byla schopna více zadržovat vodu. To s vodními cestami nemá nic společného.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský