Filip: Stát by měl pomoci horníkům, ne kupovat Důl Paskov

12.10.2013 10:34 | Zprávy

Pokud nebudou mít možnost realizovat svůj program, mohou i po předčasných volbách zůstat v opozici. V rozhovoru pro server Deník.cz to uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Odmítl také, aby stát odkoupil Důl Paskov, odmítl rady prezidenta Zemana komunistům. Pokud by naše země měla vystoupit z EU, pak pouze na základě referenda.

Filip: Stát by měl pomoci horníkům, ne kupovat Důl Paskov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM

Na otázku, proč s představiteli sociální demokracie nemluví  otevřeně a nevybídnete je ke změně Bohumínského usnesení, když značná část občanů si přeje silnou levicovou vládu a když KSČM spolu s ČSSD tvoří deset krajských koalic, uvedl: „ČSSD je svéprávná strana a je jen jejím problémem, jak se postaví ke spolupráci levice.“

Na výrok prezidenta Miloše Zemana, že KSČM by měla být loajální opozicí a podporovat vládu sociální demokracie, Filip řekl: „Nevím o tom, že by prezident Zeman pracoval pro KSČM jako poradce. KSČM se rozhodne sama na základě mandátu voličů, jak bude po volbách postupovat.“

K názorům, že by stát měl tlačit na majitele Dolu Paskov, aby prodloužili těžbu nejméně do roku 2016, pak předseda komunistů uvedl, že stát by měl pomoci horníkům, a to například vkladem financí do hornického fondu. Dále považuje za nutné zjistit, jaké podmínky (typu povinných rezerv) byly v privatizačním projektu OKD vyjednány a tvrdě jejich plnění vyžadovat.

Komunisté neprosazují, aby Důl Paskov odkoupil stát - odmítl Vojtěch Filip

Filip odmítl, že by stát měl soukromým vlastníkům OKD finančně pomáhat, popřel také, že by komunisté prosazovali, aby Důl Paskov odkoupil stát. „Je potřeba hledat řešení pro horníky. Nikoliv pro miliardáře, který podivnou privatizací získal strategický podnik.“

Šéf KSČM na otázku, zda komunisté stále trvají na vystoupení? z NATO uvedl, že komunisté své názory nemění. „… jsme přesvědčeni, že zárukou bezpečnosti občanů ČR může být postupné budování celoevropského bezpečnostního systému založeného na respektování zásad mezinárodního práva.“

K nejnovějšímu nápadu Václava Klause na vystoupení Česka z EU, řekl: „Do Evropské unie se rozhodli vstoupit občané na základě referenda. Tady chci připomenout, že jediná parlamentní strana, KSČM, tento vstup kvůli nevýhodným podmínkám nedoporučovala. Jsme si plně vědomi, že objektivní proces integrace?v Evropě je nutný, je důležité, aby se Evropská unie více přiblížila občanům. V případě, že by ke změně nedošlo ?a občané by projevili zájem ?z Evropské unie vystoupit, trvali bychom na tom, aby to bylo opět pouze v referendu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…