Vláda premiéra Petra Nečase dotahuje do konce to, co začala už vláda Mirka Topolánka. Zvlášť to podle senátorky Aleny Gajduškové platí ve zdravotnictví, kde pokračovatel Tomáše Julínka (ODS) Leoš Heger (TOP 09) zpoplatnil skoro všechno, co se dalo. Když lidé onemocní, tak nejenže přijdou podle Gajdůškové o příjem, ale navíc jsou nuceni další peníze vydávat. A když na to nemají, lékař je může vyškrtnout z evidence.
Ministr přikládá pod pekelný kotel
„Limity pro dostupnost, respektive nedostupnost péče a čekací doby, znamenající v podstatě ohrožení života, jako je např. návrh na mamografické vyšetření ve lhůtě dvou měsíců, jsou tím posledním polínkem pod kotlem, v němž jsou postupně vařeni pacienti i zdravotníci. Ministerstvo je mění v chutnou a snadnou krmi pro významné finanční skupiny. Zdravotnictví se stává dobrým kšeftem. … Kdyby snad pacienta napadlo, že nemá na poplatky, ani na doplatky léků, jejichž výši se dozví až v lékárně, pak se od 1. dubna (jak symbolické) vystavuje reálnému nebezpečí, že ho lékař pro nedodržování léčebného postupu vyřadí ze své evidence. To je naprosto v rozporu s ústavním principem dostupnosti lékařské péče,“ píše senátorka.
Dodává k tomu, že je to nejen v rozporu s českou ústavou, ale navíc to poškozuje konkurenceschopnost naší země. Sluší se však dodat, že senátorka ve svém komentáři opomíjí opatření, která mají sociálně slabým stonajícím občanům pomoci. Média již dříve opakovaně informovala o tom, že nemajetní občané mohou být osvobozeni např. od poplatku v nemocnici, pokud dodají potvrzení o výši svého příjmu, resp. o velmi nízkém příjmu.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp