Hejtman Bubeníček sezval ženy na hrad. Rudou kytku nedostaly

07.03.2013 12:38 | Zprávy

Desítky veřejně aktivních žen Ústeckého kraje se včera sešly s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM) na litoměřickém hradě. Pozvání nejvyššího představitele regionu na neformální oslavu Mezinárodního dne žen přijala zhruba polovina z nich.

Hejtman Bubeníček sezval ženy na hrad. Rudou kytku nedostaly
Foto: ČT
Popisek: Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček

Že jde o zdůraznění původně socialistického svátku, který vehementně propagovala právě komunistická strana před rokem 1989, si hejtman nemyslí. Některé pamětnice, které si vybavují pozastavení svátku MDŽ s koncem komunistického režimu, kvitují obdobné ceremonie dokonce s velkým povděkem.

Byť Mezinárodní den žen se slaví až v pátek, tedy 8. března jako každoročně zhruba sto let, nejvyšší vedení kraje by přišlo o možnost účastnit se v tento termín inaugurace nového prezidenta. „Byl jsem rovněž pozván a dorazím tam,“ potvrdil hejtman. Proto na symbolické připomenutí úlohy žen jich pozval kolem 150 už o dva dny dříve, a to do prostor hradu Litoměřice. O ty se rovněž stará dáma, stejně jako ředitelka celého litoměřického Centra cestovního ruchu, Anna Matulová, která nechyběla mezi přítomnými a připomněla historii přemyslovského hradu, který funguje po rekonstrukci teprve druhým rokem.

Kde jsou ty veřejně známé ženy?

V předsálí se šuškalo, že řada známých političek nedorazila zřejmě z přesvědčení, že pozvání směřuje od hejtmana za stranu KSČ. „Je to naprosto dobrovolné. Vím, že se omluvila jedna ředitelka, která je služebně mimo, jinak nevím, že by se někdo další omlouval. Pokud nepřijdou některé starostky nebo ředitelky na mnou zaštítěnou akci, neberu to v žádném případě osobně,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz hejtman Bubeníček.

Sám vůbec nevnímá MDŽ jako komunistický svátek v pejorativním významu, jak se k tomu někdy jedinci staví. „Ten svátek existuje více jak sto let, takže to takto určitě neberu. Navíc nejde o nic nového. Tradici zavedl už kolega Jiří Šulc za dobu svého hejtmanství,“ podotkl s tím, že účelem zachování tradice je poděkování ženám ve vedoucích a samosprávních funkcích za jejich činnost. „Víme, že pak mají doma ještě tu druhou směnu,“ poukázal na fakt, že je to stále především ženské pohlaví, které musí zvládnout profesní uplatnění i s péčí o děti a domácnost.

Apolitický hejtman? Snaha je očividná

Ženy mohly sálem litoměřického hradu na svá místa sice projít po červeném koberci, žádný další známý atribut symbolizující „rudou KSČ“ se na slavnostním odpoledni nijak nepodepsal. A to ani výběrem darů - květin, byť má Komunistická strana Čech a Moravy, kterou hlava kraje zastupuje, jednu specifickou v oblibě. Těch se přesto možná dámy dočkají tento týden na několika místech kraje, protože KSČ v tisku avizovala i několik veřejných setkání pro zájemkyně v restauracích či kulturních domech několika okresních měst i obcí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…