Herec Vydra: Nevím, kdo se v Čechách může mít hůř než za socialismu

16.03.2012 4:35 | Zprávy

ROZHOVOR Herec Václav Vydra vlnu nevole, jež se zdvihla třeba proti zdražení vajec a potravin obecně, nechápe. Kdyby prý Češi slevili ze své obludné fascinace spotřebou a nejedli pět vajec, biftek a kus vepřového denně, měli by po starostech. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz známý umělec hodnotí také dobu socialismu, vedení resortu kultury, nebo svého nového šéfa ve Vinohradském divadle, Tomáše Töpfera.

Herec Vydra: Nevím, kdo se v Čechách může mít hůř než za socialismu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Herec a chovatel koní Václav Vydra

Češi často mluví o tom, že se mají hůře než za socialismu. Není práce, stát se o ně nestará, nemají žádné jistoty. Jak se k těmto názorům stavíte Vy?

Lidská paměť je velmi krátká. Nevím, kdo z lidí se může mít hůř než za socialismu. Pokud lidé pracují, měli by si vydělat na to, aby se měli lépe, pokud jsou nezaměstnaní, stát by jim měl pomoci práci najít a zajistit jim životně důležité minimum. Pokud jsou v důchodu, měli by mít podmínky pro důstojné a spokojené stáří. Ovšem vše to závisí na ekonomicklé situaci státu. Nyní máme svobodu rozhodování, můžeme svobodně vycestovat, pohybovat se, vydělávat si, to jsou velké devizy. Svoboda je to nejdůležitější, co člověk má.

Více rozhovorů ZDE

Mnoho lidí si stěžuje, že jsou v hmotné nouzi a stát jim hází klacky pod nohy. Souhlasíte s tím, že by se stát měl víc angažovat v péči o nezaměstnané a lidi v nelehké životní situaci?

Pokud se někdo dostal do hmotné nouze, mohl se do ní dostat stejně za socialismu jako teď. Hmotnou nouzi nelze svádět na režim, stát není zabezpečovací zařízení. Lidé se musí postarat sami o sebe, nemohou stát s napřaženou rukou a čekat, co jim stát dá, musí se snažit. Stát by jim měl jen nabídnout pomoc. Bojím se ale toho, k čemu obecně směřuje naše společnost, k velkému omezování osobních svobod. Stát chce vše svázat do určitých pravidel a regulí. A spoustě lidí to vyhovuje a volají po tom. S tímhle když se začne, tak se neví, kdy a kde skončit.

Jak v této souvislosti hodnotíte protesty proti vládě a státnímu establishmentu, třeba Holešovskou výzvu? Mají podle Vás podobné iniciativy smysl?

Nevím, co lidi vůbec žene k tomu, aby vycházeli do ulic, zda mají takovou hmotnou nouzi nebo jestli je k tomu žene zhnusení různými „kauzami“. Ale pokud mají tu potřebu – je to jejich právo. Ale mám pocit, že se opravdu neděje nic, co by bylo proti zájmu státu nebo proti zájmu lidí. Źe se zdražila vajíčka? To je opravdu „strašné“. To je na úrovni 30 korun za návštěvu u doktora. Jestli tohle dokáže vyvolat takové vášně, tak mě to opravdu mrzí a nevím, co vlastně lidé od státu čekají. Co má stát dělat? Stát musí zabezpečit makroekonomickou situaci, ale mikroekonomickou těžko, nemůže do ní zasahovat. Jestliže lidé chtějí jíst levná vejce od slepic, které mají tělo vyrýsované podle klece, tak ať to dělají. Ať se tam ale jdou podívat, do drůbežáren, po kterých volají proto, aby měli vejce třeba o pět korun levnější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…