Pokud by prý kontroloři EU šli najisto za vyloženě zmanipulovanými projekty, došlo by podle poslanců, kteří si ale v žádném případě nepřejí být jmenováni, k národní tragédii v podobě nevídané rozpočtové díry. V posledních dnech, jak začínají informace o zvýšené ostražitosti Bruselu směrem k českému pojetí využívání dotací postupně prosakovat (o návštěvě komisaře Hahna informoval Petr Holub z Aktuálně.cz), začíná se konkretizovat i částka, o kterou by české veřejné finance mohly přijít. Poslední odhad nejmenovaných zákonodárců zní asi až 400 miliard korun, přičemž problémy nemá jen ministerstvo školství a některé realizované projekty v gesci Ministerstva dopravy.
Kontroloři by se měli zajímat, proč jsme neinformovali o problémech
Senátorka Alena Dernerová z hnutí Severočeši.cz, známá svou spoluprací s hnutím ANO 2011 Andreje Babiše, je spolu s místopředsedou VV pro boj proti korupci Tomášem Jarolímem autorkou dopisu, který v srpnu 2011 odešel do Bruselu a požadoval po EU hloubkovou kontrolu údajně podivného českého zacházení s europenězi. Ke čtvrteční návštěvě komisaře Hahna poznamenává, že určitě nejde jen o zdvižený ukazovák, jak ve středu informovalo Ministerstvo pro místní rozvoj.
"Brusel je na nás skutečně velice naštvaný. Není divu, celou dobu tu politická reprezentace hovořila o nulové chybovosti projektů realizovaných v ČR. A ejhle, ona je ta chybovost skoro osmdesátiprocentní, problémy má doprava, školství, životní prostředí, zdravotnictví. Na to, že bylo EU tvrzeno něco o bezproblémovosti českých projektů, by se měli kontroloři především zaměřit," nebere si servítky senátorka.
Ticho ve sněmovně
"Je to naprosté zlehčování situace. Pokud je mi známo, mají být zastaveny toky peněz do června. Pokud ČR nezareaguje pozitivně, tedy nezačne okamžitě provádět nápravu, je možné, že budou zastaveny všechny operační programy," varuje pro ParlamentníListy.cz Dernerová. A nejen zlehčování situace ze strany některých resortů znervózňuje severočeskou senátorku. Druhým extrémně nebezpečným jevem je pokus negativní informace směrem k bruselským úředníkům utajit. S dodatkem, že zveřejnění může eurokomisaře navést na exemplární příklady přetavení evropských peněz nikoliv do rozvojových projektů, ale tučných zůstatků na soukromých účtech.
Tak se veřejnost například nedozvěděla o klíčové společné schůzi několika sněmovních výborů právě na téma nebezpečí zastavení dotací, kde podle informací ParlamentníchListů.cz padala hodně nepříjemná data. "Ano, přesně to se děje. A je to skandální, neboť i bruselské peníze jsou našimi veřejnými penězi. Zametání současného stavu pod koberec je jen další zametání cesty pro korupci a klientelismus," apeluje senátorka na kolegy z Poslanecké sněmovny.
Auditoři pod Ministerstvem financí? Proboha, jen to ne, říká senátorka
Jak ve středeční tiskové zprávě uvedlo Ministerstvo pro místní rozvoj, Brusel identifikoval pět slabin v českém systému čerpání eurodotací. "Hlavní změnou bude postupné převedení pověřených auditních subjektů pod ministerstvo financí, což je významná systémová změna, která se promítne do nastavení všech operačních programů. Dojde k faktickému posílení metodické a auditní role Ministerstva financí, které by mělo Evropské komisi přinést dostatečnou míru jistoty, že řídící a kontrolní systémy v ČR fungují nezávisle a spolehlivě," informovala média Jana Jabůrková z MMR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek