Kalousek je nejhorší ministr a muž dvou tváří, říká šéf konzervativců

20.04.2012 14:14 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Předseda Konzervativní strany Martin Rejman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zhodnotil Nečasovu vládu. Má k ní řadu výhrad, přesto si ale myslí, že by předčasné volby být neměly. Za nejhorší ministry považuje Kalouska, Schwarzenberga a Drábka.

Kalousek je nejhorší ministr a muž dvou tváří, říká šéf konzervativců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

„Současná vládní koalice měla štěstí, že mohla ustavit proreformní a protikorupční vládu, vládu rozpočtové odpovědnosti, protože vítězná ČSSD naštěstí, ani s podporou nereformovaných a nereformovatelných komunistů, nemohla sestavit vládu. Bohužel, brzy se ukázaly slabiny koaliční vlády: vnitřní situace ODS, kdy premiér Nečas nebyl schopen razantně čelit tlaku ´kmotrů´ a tedy zbavit svou stranu nálepky ´strana modrých strak´. Kdy se manažerský projekt - ´strana´ Věci veřejné ukázala jako nevypočitatelná, nedůvěryhodná strana jejího guru Víta Bárty a jeho přátel z ODS. A konečně, kdy se TOP 09 ukázala ne jako partner, ale nejnebezpečnější konkurent ODS, přesto, že její architekti, pánové Topolánek, Kalousek, Schwarzenberg, Bakala a pravděpodobně i pan prezident Havel ji zamýšleli jako vhodnou alternativu pro pravicového voliče, který by už ODS nevolil,“ řekl ParlamentnímListům.cz Rejman.

Ve srovnání s Evropou si vláda nevede špatně

„Navzdory výše uvedenému, navzdory tomu, že místopředseda TOP 09 pan Kalousek ze svého postavení ministra financí neopomene využít příležitost k vymezení se vůči premiérovi Nečasovi, že Věci veřejné vydírají své koaliční partnery a tak dále, myslím, že v kontextu s celoevropskou situací si vláda nevede špatně,“ dodal Rejman.

Podle něho je možné i není možné nazývat vládu pravicovou. Vláda sice podle něho připravuje naprosto nezbytné reformy - důchodovou, sociální a zdravotní, ale tyto reformy nejsou důsledné a tedy z dlouhodobého pohledu dostatečné.

Zvyšování daní

„No a co si myslet o zvyšování daní? To by pravicová vláda neměla udělat za žádných okolností, snad s výjimkou války nebo zdrcující živelné pohromy. A to, pokud vím, a Bohu díky, nenastalo. Na druhou stranu oceňuji, že se vláda dohodla na církevních restitucích, což by levicová vláda jistě neudělala. Také velmi oceňuji, že premiér Nečas měl odvahu veřejně prohlásit na pohřbu hrdiny III. odboje, člena odbojové skupiny bratří Mašínů, Milana Paumera, váženého člena Konzervativní strany, že ozbrojený odpor proti komunistické totalitě byl legitimní, legální a úctyhodný,“ říká šéf konzervativců.

Opatření z dílny Miroslava Kalouska, kdy vláda navrhla zvýšení DPH, zrušení daně z tak zvané superhrubé mzdy a daň z příjmu nad 100 tisíc korun ve výši sedm procent. To vše „dočasně“, prý na tři roky. Tato "opatření" z dílny pana ministra Kalouska nelze podle Rejmana hodnotit jinak než jako nesmyslná, která v žádném případě nepřinesou zamýšlené výnosy.

„Zvýší-li se DPH, lidé přejdou od dražšího zboží k levnějšímu, začnou kupovat méně, budou cestovat za levnějším a pohříchu většinou kvalitnějším zbožím k sousedům, budou žádat vyšší mzdy. Nižší spotřeba povede k útlumu výroby, například se to velmi nepříznivě dotkne stavebnictví, pohostinství a služeb vůbec. Dojde tedy k zvýšení nezaměstnanosti. Vyšší mzdy povedou k nižší konkurenceschopnosti. Poškození ekonomiky, sociální únosnosti a reputace vlády je snad očividné. Také vyšší zdanění ´bohatých´ nezvýší daňový výnos - lidé z vyššími příjmy mají mnoho způsobů, jak se vyššímu zdanění vyhnout. Také změna způsobu zvyšování důchodů bude mít na nezanedbatelnou část občanů větší dopad, než vláda připouští, protože důchodci mají jiný spotřební koš, tedy více nakupují potraviny a léky, a pro ně bude zvýšení DPH bolestnější,“ vysvětluje Rejman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…