Na obou peticích je zřejmé, jakou roli hraje populismus a obava vedení města z veřejného mínění. Za peticí proti zdražení místního poplatku za psy dnes stojí více než tisíc zdejších občanů, kterým vadí razantní zvýšení dosavadní částky z tisíce korun na patnáct set. Zdá se, že uspějí, ale ještě nemají vyhráno. Podle primátora města Petra Kulhánka (KOA) se musí nová vyhláška upravit tak, aby byla spravedlivější. Ve Varech jsou totiž poplatky odstupňovány nejen podle počtu psů, které vlastníte, ale také podle toho, kde je chováte. A v bytě je to výrazně dražší, než v rodinných domech. Peticí se proto bude zabývat březnové zastupitelstvo města. A nejen kvůli pejskařům, ale i volbám nového vedení města, se očekává, že bude velmi bouřlivé.
Soutěž o lepší či blbější místo?
Nepoměrně vlažnější je reakce veřejnosti na další petici, tentokrát usilující o přejmenování jedné z hlavních karlovarských ulic Moskevské na Havlovu. Tentokrát proti sobě nestojí jenom občané a magistrát města, ale také zdejší politici. Jeden z organizátorů výzvy, městský a krajský zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) nám připomenul fakt, že text petice zatím oficiálně nebyl předán vedení magistrátu a navíc si neodpustil poznámku: „My zatím pouze sbíráme podpisy lidí, přesto naši politici rozbředli toto téma do trapných a nedůstojných polemik. Patrně ji zatáhli do pseudokoaličních debat a následně také do médií. Kulturní náměstek Klsák (KOA) nekulturně tuto aktivitu zesměšňuje, že má pouze čtyřicet podpisů a společně s primátorem soutěží o výmysl na lepší, či blbější jiné místo pro přejmenování.“
Ježíšmarjá, to je zase blbost!
Kotek sám ale připouští, že postoje veřejnosti jsou rozporuplné, přesvědčil se o tom na happeningu, který na podporu přejmenování Moskevské ulice uspořádal minulý týden: „Část lidí se na možné přejmenování Moskevské ulice těší, část se bouří. Zatímco jeden nadšenec se dožadoval přejmenování alespoň jednoho domu, ve kterém na Moskevské ulici bydlí, jiná paní měla velké obavy z nákladnosti takové akce.“
Její obavy sdílí i opoziční zastupitel a velký karlovarský patriot Edmund Janisch (ČSSD): „Ježišmarjá, to je zase blbost. Budeme měnit loga, pořád něco přejmenovávat, a ve Varech je přitom na ulicích strašný nepořádek Obrovsky si prezidenta Havla vážím, ale uvědomují si vůbec autoři petice, jaké by to zde bydlícím lidem a mnoha sídlícím firmám přineslo potíže? Pojďme hledat nějaké nové, vhodné místo. A hlavně Vary konečně ukliďme!“
Ani karlovarský historik a zastupitel Zdeněk Musil (KSČM) to však nepovažuje za nejšťastnější nápad, nejen s ohledem na zmíněné obrovské problémy, jež přejmenování způsobí mnohým občanům, či firmám, sídlícím na této živé karlovarské obchodní tepně: „Všechny ty revoluční roky 1918, 1938, 1948, 68 a 89 začaly přejmenováváním ulic a náměstí. Já bych už nic nepřejmenovával a vyčkal spíše na vznik nové ulice. Vše je nutné pečlivě a citlivě zvážit, abychom nebyli našim následovníkům k smíchu a aby nebyli lidi naštvaní,“ uvedl Musil pro ParlamentníListy.cz.
Opatrná Havlová
Opatrně se k záměru pojmenovat po svém manželovi některou karlovarskou ulici, či jiné místo, staví i Dagmar Havlová. Jak karlovarským radním písemně sdělil vedoucí kanceláře Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 Vangelis Zingopis, paní Havlová si velice váží zájmu obyvatel Karlových Varů projevit úctu Václavu Havlovi, současně však nemůže dát souhlas s přejmenováním, pokud neví, o jaké veřejné prostranství či objekt se jedná.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová