Strach z toho, že kraj ovládne KSČM, přiměl některé politiky k prohlášením, vzbuzujícím přinejmenším údiv. Příkladem je překvapivá vstřícnost členů hnutí Alternativa, které jak v krajském, tak městském zastupitelstvu patří k nejaktivnějším opozičním bojovníkům. Lídr Alternativy Jiří Kotek ParlamentnímListům.cz vysvětlil, proč je nakonec ochoten s levicovou ČSSD vyjednávat: “Naší prioritou je iniciovat jednání o koalici demokratických stran oproti extrémistické KSČM. Proto jsme uvítali zadrhnutí jednání mezi ČSSD a KSČM a zopakovali naši říjnovou výzvu demokratickým stranám, které uspěly ve volbách. ČSSD naši výzvu akceptovala a zahájila jednání s těmito stranami.“
Opoziční smlouva?
Kotek ParlamentnímListům.cz dále vysvětlil, proč Alternativa zároveň odmítá menšinovou vládu ČSSD s jednobarevnou radou: „Toto řešení nepokládáme za rozumné, neboť 13 členná ČSSD potřebuje k nadpoloviční většině trvale dalších 10 hlasů, čímž by její vláda byla velmi významně nestabilní a opoziční strany by jí měly za snadno vydíratelnou. Toto řešení je pro Karlovarský kraj velmi rizikové. Navíc vize jakési „opoziční smlouvy“ ČSSD s demokratickými stranami zcela popírá smysl opozice. Pro nás je proto naprosto nepřijatelný. Je to model Klausovy a Zemanovy deformace české politické scény z roku 1998, který umožnil totální rozmach korupce v politickém spektru parlamentních stran.“
Menší zlo?
Podpora Alternativy však k vyřešení vzniklého patu nestačí. Strana totiž disponuje pouze čtyřmi mandáty. Koalici s ČSSD vylučuje ODS disponující pěti mandáty. Lídr kandidátky Petr Šindelář argumentuje tím, že přece nemohou podporovat stranu, kterou před volbami tak zásadně kritizovali. Definitivní slovo však ještě vedení ODS neřeklo.
Ve hře zůstává také TOP 09 se čtyřmi mandáty. Nově zvolený zastupitel a místopředseda krajské organizace TOP 09 Petr Zahradníček nám sdělil, že je zatím ČSSD ještě neoslovila:“Teprve o této možnosti budeme jednat. Je to pro nás však volba, které zlo je menší. Moc se mi to celé nelíbí. Ale na stranu druhou přiznávám, že je možná menší zlem podpořit menšinovou vládu ČSSD, aby tam nebyli komunisti. Věřím, že bychom potom mohli získat určitý vliv na prosazování našeho programu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.
Nebo nové volby?
Sám dosavadní hejtman Josef Novotný (ČSSD), jehož dosud suverénní pozici vítězství KSČM nečekaně otřáslo, upozorňuje, že jedním z řešení jsou také nové volby. Ty přichází podle zákona na řadu v okamžiku, kdy není do šesti měsíců ustaveno nové zastupitelstvo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová